موضوعات
دوستان دادگران
آخرین مطالب
لینکهای مفید
<-LinkUrl->" ><-LinkTitle->
امکانات دادگران
سد سیمینه بوکان دستاویزی برای منتخب ماندن
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۱۹ بهمن۱۳۹۲

اواسط دهه چهل بود که تب سدسازی در منطقه ما بالا گرفت سد شهید کاظمی (کوروش کبیر) بر روی زرینه رود در آن دوران به بهره برداری رسید و مطالعات برای احداث سد سیمینه آغاز شد اما بعد از چندی آن شور و شوق رنگ باخت و تا اواخر دهه هفتاد سخنی از سرانجام این طرح به میان نیامد،تا اینکه در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی این طرح به تصویب رسید و کد اجرایی پروژه اخذ گردید  و استارت مطالعات آن زده شد. پیگیری و ممارست نماینده وقت( حاج انور حبیب زاده) سبب شد وزارت نیرو قبل از پایان فاز دوم مطالعات سد، کلنگ احداث آن را بر زمین بکوباند.هرچند عثمانی نماینده مردم بوکان در دوره های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی در گرماگرم انتخابات "رحمان نامجو" نماینده دوره ششم را بانی این حرکت معرفی می کرد.

با این اوصاف "فتاح"وزیر نیرو وقت در پاسخ به پیگیری های "حبیب زاده" در مورد چند و چون وضعیت سد مذکور، کلنگ زنی سد سیمینه را یکی از اشتباهات وزارت نیرو قلمداد کند( جهان اقتصاد شماره3668)

"حبیب زاده" نماینده مردم بوکان در دوره پنجم و هفتم در"کتاب ئاوینه خزمه ت"( گزارش عملکرد دوران تصدیش- زمستان 86)، ضمن اعلام تصویب پروژه سد سیمینه در سال 83 و گنجانده شدن اعتبار در بودجه سال 84 برای طرح مذکور ردیف اعتبارات پروژه سد سیمینه را اینگونه آورده است: سال شروع 84 و اتمام آن در سال89! اعتبارات تخصیصی به ترتیب از سال 84 پانصد میلیون تومان، 85 پنج میلیارد تومان، 86 نه میلیارد تومان، 87 چهارده میلیارد تومان، 88 هفده میلیارد تومان و در سال اتمام پروژه 89 دوازده میلیارد تومان.روند رو به رشد پروژه مذکور با افتتاح کانال انحرافی آن شدت بیشتری به خود گرفت. در اوایل دوره هشتم مجلس شورای اسلامی که مصادف بود با تکیه زدن "دکتر محمد قسیم عثمانی" بر مسند نمایندگی مردم بوکان با کلنگ زنی بدنه سد سیمینه توسط نامجو وزیر نیرو دولت دهم تحقق آرزوی دیرینه مردم بوکان سرعتی دوچندان یافت و بر اشتیاق آنان برای اتمام این پروژه تاریخی افزود به صورتی که عثمانی در اسفند89 در مصاحبه با هفته نامه کوشا ویژه بوکان روند احداث سد سیمینه را مطلوب توصیف کرد! اما داستان به اینجا ختم نشد عثمانی که با شعار ساماندهی به وضعیت نامساعد کشاورزان منطقه وارد گود انتخابات شده بود همیشه و همه جا از پیگیری هایش برای اتمام احداث سد سیمینه سخن می راند تا اینکه در همایشی که تابستان 90 به مناسبت روز شوراها در سالن سیمرغ شهرستان بوکان ترتیب یافته بود اعلام کرد توانسته بودجه 40 میلیاردی را برای تسریع در اتمام پروژه مذکور اخذ نماید.البته این وعده همراه بود با گله مندی وی از غرق شدن آینده این طرح در تلاطم امور اداری (مرزداران20تیر90)این جریان و گمانه زنی ها در مورد میزان اعتبار اختصاصی به سد سیمینه با سپری شدن روزهای تابستان شدت بیشتری یافت تا اینکه عثمانی در اظهاراتی غیرمنتظره و در همان جمع قبلی البته بعد از حدود یک ماه که اینبار برای شنیدن گزارش عملکرد وی در همان محل گرد آمده بودند اظهار داشت: بودجه سد سیمینه که 20 میلیارد آن در قانون بودجه 90 گنجانده شده و 20 میلیارد دیگر آن از اعتبارات ریاست جمهوری تخصیص یافته به حدود 16 میلیارد تومان تقلیل یافته است. البته این تنزل در میزان بودجه سد سیمینه همراه بود با خبر بحث برانگیز توقف سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه توسط وزیر نیرو(امانت شماره 960) که بیشتر از پیش سرانجام مبهم پروژه تاریخی سد سیمینه را مورد توجه همگان قرار داد؛ باید خاطر نشان کرد عثمانی در پاسخ به سؤالی پیرامون همین موضوع به صراحت ارتباط سد سیمینه با دریاچه ارومیه را کتمان کرده است و این در حالی است که کارشناسان و مسئولان زیست محیطی از جمله محمد باقر صدوق معاون طبیعی سازمان محیط زیست بر خلاف ادعای دکتر عثمانی آنچه را که باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شده است، ساخت سد روی رودخانه های ورودی به دریاچه ارومیه دانسته اند.( آراز شماره224)با این اوصاف عثمانی در ادامه روند اعلام گزارش عملکرد خود در گفتگو با صدای آشنا در آبان ماه 90 با بیان این نکته که هنوز برای ادامه احداث پروژه سد سیمینه هیچ پیمانکاری تعیین نگردیده از صرف ده میلیارد و هفتصد میلیون تومان در سال 90 برای این طرح خبر داد. شنیده ها حاکی از آنست که در سال 92 هم به رغم اختصاص بودجه ای بالغ بر بیست و یک میلیارد تومان برای ادامه این پروژه، به اعتراف چندین باره عثمانی در صحن علنی مجلس و آخرین سفر جلال زاده استاندار سابق به بوکان، عملیات احداث این پروژه هم همانند سایر پروژه های عمرانی شهرستان متوقف شده است.

بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم دوباره زمزمه هایی مبنی بر توقف سد سازی بر روی رودخانه های حوزه آبریز دریاچه ارومیه به گوش رسید که اظهارات چیت چیان در شهریور 92 در گفتگو با خبرگزاری مهر مؤید این مسأله است(1). قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه را بر همه پروژه های استان و منطقه ارجع تر می داند.آخرین عکس العمل نسبت به آینده این سد به حدود یک ماه قبل برمی گردد. گویا دولت یازدهم در لایحه بودجه پیشنهادی سال 93 به مجلس هیچ اعتباری را برای ادامه احداث سد سیمینه اختصاص نداده است، همین موضوع سبب شد عثمانی دولت را به استعفا از نمایندگی مجلس تهدید کند. با این اوصاف باید منتظر ماند و دید که حضور عثمانی در کمیسیون برنامه و بودجه و عضویت دوباره وی در کمیسیون تلفیق مجلس می تواند گره از عدم تخصیص اعتبار برای به سر انجام رسیدن این پروژه بگشاید. هر چند ناگفته پیداست که  تاکنون حضور چندین ساله عثمانی در این کمیسیون ها به حال پریشان این سد افاقه نکرده است.

(1)اظهارات چیت چیان وزیر نیرو دولت یازدهم

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
:: برچسب‌ها: رسانه
شهر چراغان است
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۲

شهر چراغان است

سنگ تمام شهرداری بوکان برای فجر سی و پنجم

میدان فرمانداری بوکان


عکس از دادگران بوکان


:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، خبر
:: برچسب‌ها: رسانه
وقتی مینی بوسها اعتراض می کنند
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۱۱ بهمن۱۳۹۲

وقتی مینی بوسها اعتراض می کنند

ترمینال خالی از مینی بوس(پنج شنبه 92/11/10  ساعت 10 صبح)

چند روزی است رانندگان مینی بوسهای بین شهری بوکان دست به اعتراض و اعتصاب زده اند.رانندگان مسیرهای مهاباد و میاندوآب به محل احداث و عدم استقبال مسافران از ترمینال شمال اعتراض دارند.آنها می گویند مسافر کم است، ترمینال دور است و مسافران برای رسیدن به آن باید متحمل هزینه بالایی شوند.به همین خاطر برای رفتن به مهاباد به میدان ورودی شهر از سمت مهاباد می روند.در آنجا به وسیله مسافر برهای شخصی عازم مهاباد می شوند؛ البته مسافران میاندآبی هم از میدان آزادگان و علی آباد خود را به مقصد می رسانند.خلاصه حدود سه چهار روزی است که رانندگان مینی بوسهای این مسیرها حاضر به رفتن به ترمینال نیستند و اصرار دارند که دوباره در محل ترمینال سابق مهاباد استقرار یابند.این مسئله هم باعث شده مسئولین شهر با اختصاص دو دستگاه اتوبوس خط واحد مسافران سرگردان مهاباد و میاندوآب را به صورت رایگان به مقصد برسانند هرچند این ابتکار مسئولین با عدم استقبال مسافران روبرو شده است. در این باره یکی از رانندگان به خبرنگار ما گفت: از همان ابتدای افتتاح ترمینال به کرات به مسئولین اطلاع دادیم که ما با محل احداث این ترمینال مشکل داریم مردم و مسافران هم ناراضی هستند. این ترمینال قرار بود ترمینال جامع شهرستان باشد به علت مکان یابی غیر اصولی ترمینال در همان روزهای اول بهره برداری  مینی بوس ها و سواری های سقز و شاهیندژ به جنوب شهر و جاده سد نقل مکان کردند ما ماندیم و سواری های مهاباد و ارومیه. بیشتر مسافران ما با خودروهای توراهی و مسافربرهای شخصی مسافرت می کنند. به شدت مسافر کم شده بسیاری از رانندگان با مشکل روبرو هستند بعضی روزها هزینه های یومیه خود مینی بوس اعم از استهلاک و سوخت را نمی توانیم فراهم کنیم.

سخنگوی شواری اسلامی شهر بوکان در پاسخ به خبرنگار ما در این باره گفت: این مسئله به شورای ترافیک شهرستان  که ریاست شورای شهر هم در آن عضویت دارد ارتباط دارد. هرچند برخی از این رانندگان در شورا حضور یافته اند و مشکلاتشان را شنیده ایم از این رو بنده از طرف ریاست و اعضای شورا اعلام می کنم که ما با بازگشت دوباره مینی بوس ها به محل ترمینال سابق تهران هیچ مشکلی نداریم.

فرماندار بوکان که ریاست شورای ترافیک شهرستان را نیز برعهده دارد در گفتگو با خبرنگار ما  با اعلام اینکه خواسته رانندگان مینی بوس  را می داند، گفت: ما هم می دانیم مسافر کم شده ما هم مطلعیم که بسیاری از شهروندان برای مسافرت از مینی بوسهای که میانگین عمرشان به سی سال هم می رسد استفاده نمی کنند، اما هر کاری راهی دارد بنده چندین بار با رانندگان محترم نشست داشته ام و حرفهایشان را شنیده ام اما باید در نظر داشت که فرسودگی مینی بوسها یکی از دلایل اصلی عدم تمایل مسافران برای مسافرت با آنهاست. رانندگان اصرار دارن به داخل شهر بازگردانده شوند می گویند چون مسافر کم شده باید اجازه داشته باشند مسافران روستاهای مسیرشان را هم جابجا کنند، پس سرویسهای روستایی چکار کنند؟

تاکنون دهها بار به رانندگان مینی بوسها در خصوص استفاده از تسهیلات دولت برای جایگزینی خودروهای فرسوده شان اطلاع رسانی شده هر درخواستی باید در چارجوب قانون باشد. این رانندگان باید به محل ترمینال بازگردند و درآنجا به شهروندان و مسافران خدمت رسانی کنند.با این حال ما چندین دستگاه اتوبوس خط واحد که به صورت رایگان مسافران سرگردان در ترمینال را جابجا می کنند اختصاص داده ایم.

گفتنی است این ترمینال  که در شمال بوکان و در ورودی میاندآب قرار دارد حدود سه سال قبل و در دوره شورای سوم و  در زمان شهرداری رسول معروفی به بهره برداری رسید.

مطلب مرتبط(ترمینال جدید بوکان برای همه یا هیچکس)

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، خبر
:: برچسب‌ها: رسانه
انتشار شماره 92 صدای آشنا
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۲۵ آبان۱۳۹۲

:: موضوعات مرتبط: خبر
:: برچسب‌ها: رسانه
آغاز به کار پایگاه تحلیلی جامعه کردستان
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۵ فروردین۱۳۹۲
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲۲ اسفند۱۳۹۱

فرماندار بوکان خبر داد:

سد خراسانه آماده بهره برداری است

همزمان با سی و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ،بوکان هم همانند سایر نقاط کشور شاهد بهره برداری و افتتاح پروژه ها و و طرحهای گوناگون بود . فرماندار شهرستان بوکان در گفتگویی اختصاصی با اشاره به برخی از این طرحها پاسخگوی تعدادی از سوالات خبرنگار صدای آشنا بود.

عباسی در ابتدای این گفتگو در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان پیشرفتهای این شهرستان در این سی و چهار سال نسبت به قبل از انقلاب گفت: حقیقتاً از هر زاویه‌ای که نگاه کنیم پیشرفت‌های بعداز انقلاب در بوکان به هیچ وجه قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست بوکان شهری است که حدود دو دهه است در تقسیمات کشوری شهرستان محسوب می‌شوداین شهرستان در قبل پیروزی انقلاب اسلامی یکی از محرومترین بخشهای استان به شمار می رفت و فاقد هرگونه امکانات اولیه بود آن زمان نه تنها در هیچ روستایی امکان دسترسی به برق و آب شرب و خدمات آموزشی و بهداشتی وجود نداشت بلکه در خود بوکان هم این خدمات بسیار ناچیز بودند.بعد از انقلاب اسلامی تحولات عظیمی در منطقه ایجاد شد ،کشاوزری احیا شد و امکانات متنوع به وفور در اختیار کشاورزان منطقه قرار گرفت.اعتبارات به مناطق محروم هدایت شدند و عمران و آبادانی در شهر روستاها وارد فصل جدیدی شد.دامپروری و دامداری منطقه شکوفا گردید و ارائه خدمات عمومی به همه مناطق کشور از جمله این منطقه امید به زندگی را به شدت در میان اقشار مختلف جامعه افزایش داد. این خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول دو دولت نهم و دهم با سفرهای مکرر هیأت دولت و استاندار محترم به این شهرستان و اختصاص وهدایت اعتبارات، پیشرفت در عرصه های مختلف عمرانی ،آموزشی ،رفاهی و... رشد قابل توجه و سیر صعودی بسیار مطلوبی داشته است. به طور مثال امروز بوکان یکی از امنترین شهرهای استان و کشور به شمار می‌رود. در بُعد رضایتمندی از ادارات نسبت به سالهایی گذشته شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده‌ایم.در زمینه‌های مختلف دیگری همچون عمران روستایی و توسعه کشاورزی به صراحت می‌توان گفت کشاورزی بوکان در طول دولت نهم و دهم متحول شده و نتیجه این تحول را می‌توان به مجهز کردن بالغ بر11هزار هکتار از اراضی شهرستان سیستم آبیاری بارانی و تولید بیش از 600000  هزار تن محصولات کشاورزی اشاره کرد. قبل از دولت دکتر احمدی نژاد میزان دسترسی روستاها به آب شرب42درصد بود که امروز به92درصد رسیده است.

آسفالت جاده‌های روستایی که نسبت به دولت‌های پیشین بالغ بر سه برابر شده پیش از دولت نهم110کیلومتر جاده روستایی داشتیم که امروز به 315 کیلومتر افزایش یافته و 86کیلومتر دیگر هم در حال آماده سازی برای آسفالت است. امروز تمامی روستاهای ما از امکانات مخابراتی بهره می‌برند.به واسطه پیگریهای دولت محترم فعالیت‌های مخابراتی در شهرستان90درصد بیشتر از گذشته و دولت‌های فبلی است.در بخش مسکن که یکی از مهمترین دغدغه های مردم به شمار می رود 1550 واحد مسکن مهر در شهرستان احداث شده که 500 واحد آن به متقاضیان تحویل گردیده و انشاءالله تا چند روز دیگر 472 واحد هم آماده تحویل به متقاضیان خواهد شد. در طول دولت نهم و دهم تسهیلات برای احداث بیش از 1600 واحد مسکن روستای از طرف بنیاد مسکن به مردم پرداخت شده است.در بخش ورزش حقیقتاً ورزش بوکان و میزان فضای ورزشی تحول چشمگیری داشته است .استادیوم پنج هزار نفری با بودجه‌ای بالغ بر شش میلیارد تومان در حال احداث است. از سال 84 تا کنون فضاهای ورزشی بوکان سه برابر شده است. تا همین چند سال پیش بوکانی‌ها برای بهره‌مندی از امکانات استخر و سونا باید به شهرهای همجوار می‌رفتند اما امروز بوکان از مجهزترین استخرها بهره‌مند شده است. ساخت دو سالن چند منظوره‌ی ورزشی برای آقایان و بانوان در نقاط مختلف شهر و بیش از 4 سالن ورزشی در روستاها به بهره‌برداری رسیده است. امروز نتنها فضاهای ورزشی برای عموم مردم مهیا است بلکه دانشگاههای بوکان هم از نعمت سالن‌های ورزشی اختصاصی بهره‌مند هستند.در بخش صنعت فعالیت 91 واحد صنعتی در شهرستان و احداث و بهره‌برداری پروژه‌ی عظیم کارخانه‌ی سیمان در این شهرستان در طول دولت نهم و دهم و ایجاد اشتغال برای 3700 نفر. پرداخت مداوم و فراوان تسهیلات اشتغال‌زایی در قالب وام های خوداشتغالی، مشاغل خانگی ، فنی اعتباری و قرض‌الحسنه همچنین واگذاری سهام عدالت به بخش قابل توجهی از مردم شهرستان و همچنین چند ده برابر شدن پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌های جوان تنها بخش کوچکی از فعالیت‌های دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی برای این مردم بشمار می‌رود. امروز پروژه‌های مهم و حیاتی چون کنارگذر با حدود بیست درصد رشد فیزیکی، طرح تعریض جاده بوکان میاندوآب ، عملیات احداث سد سیمینه و اتمام سد خراسانه در طول دولت نهم و دهم نوید روزهایی پر رونقی برای بوکان را می‌دهند. در بخش آموزش ایجاد دانشگاه علمی‌کاربردی و تئسعه دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی و آغاز بکار دانشکده پرستاری همچنین کسب رتبه‌ی اول مدرسه‌سازی در سطح استان و احداث 240 کلاس در قالب 31 مدرسه در شهر و روستاهای شهرستان و کمک به خیرین مدرسه‌ساز و اختصاص5/3میلیارد ریال برای مقام سازی 48 کلاس درس و احداث نمازخانه و سالنهای چند منظور در چندین مدرسه نشان از اهتمام ویژه دولت خدمتگزار دکتر احمدی نژاد برای خدمت به مردم بوکان دارد.

سد خراسانه آماده بهره برداری است

در ادامه این گفتگو عباسی در رابطه با برخی اظهار نظرها در خصوص توقف پروژه های عمرانی در این شهرستان به علت نبود بودجه گفت: علت توقف بعضی از پروژه های عمرانی در این شهرستان صرفاً نمی تواند نبود اعتبار باشد بلکه معلول علت های دیگری از جمله ضعف پیمانکار ،شرایط جوی ، وجود معارضین و امثالهم می تواند باشد.البته در شهرستان ما همه پروژه ها تعطیل نیستند و با رصد پروژه های عمرانی فعال در شهرستان متوجه می شوید که پروژه های بزرگی چون مسکن مهر،توسعه بیمارستان ؛استادیوم پنج هزار نفری ،گازرسانی و آبرسانی به روستاها و آبرسانی شهری در حال فعالیت هستند و اگر پروژه ای هم تعطیل شود با مساعد شدن شرایط جوی و آغاز فصل کاری و انشاا... با تصویب اعتبارات در مجلس شورای اسلامی دوباره فعال خواد شد.باید به این نکته هم توجه داشت که دولت هیچ پروژه ای را به صورت تعمدی در این شهرستان متوقف نکرده است.

اقدامات اولیه برای تبدیل بوکان به فرمانداری ویژه صورت گرفته است

عباسی در مورد محصور شدن بوکان و احتمال کند شدن سرعت پیشرفت در این شهرستان که در میان سه شهر که از نعمت فرمانداری ویژه بهره مند شده‌اند هم گفت: اولاً به دلیل اجرایی نشدن چارت و ضوابط مربوط به فرمانداری های ویژه تفاوتی بین فرمانداری بوکان با دیگر فرماندارها وجود ندارد ثانیاً با توجه به ضوابط موضوعه برای فرمانداریهای ویژه  و وجود برخی از این شرایط در بوکان ما هم اقدامات اولیه را برای محقق این مهم صورت داده‌ایم که باید اعلام کنم درخواست ما از طریق استاندار به وزارت کشور ارسال و تا زمان اجرایی شدن چارت فرمانداری های ویژه انشاا... بوکان هم فرمانداری ویژه خواهد شد.

فرمانداری بوکان در ارزیابی‌های وزارت کشور به عنوان فرمانداری نمونه برگزیده شد

 فرماندار بوکان در خصوص چگونگی اعلام نمونه شدن فرماندار بوکان از سوی وزارت کشور هم گفت : هر ساله هیأت‌های از سوی وزارت کشور مسؤل ارزیابی عملکرد فرمانداریها می‌شوند طبق این ارزیابی‌ها در سال90فرمانداری بوکان 94درصد از امتیازات مورد نظر وزارت کشور را کسب کرد و به عنوان فرماندار نمونه معرفی شد .ذکر این نکته هم ضروری است که طی ارزیابی های متعدد چند سال اخیر از سوی وزارت کشور که بر اساس شاخص های مختلف صورت می گیرد فرمانداری بوکان موفق به کسب امتیازات و رتبه های خوبی شده است.

در آخرین گفتگو عباسی در خصوص اظهارات و اقدامات برخی از رسانه ها در سطح شهرستان گفت: ما به همه نظرات احترام می‌گذاریم و با گوش جان پذیرای نقدهای منصفانه منتقدین هستیم اما اگر نقادی ها با هدف سیاه نمایی و تخریب باشند،باید گفت: متأسفانه این گونه رفتارها فقط می‌تواند از روی عجز و ناتوانی باشد و گرنه هیچ دلیل دیگری برای تخریب و نادیده گرفتن اقدامات دولت در این شهرستان وجود ندارد.

     

:: موضوعات مرتبط: خبر
:: برچسب‌ها: مصاحبه
سومین شماره جامعه کردستان منتشر شد
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۲۰ اسفند۱۳۹۱
 

سومین شماره تنها دوهفته نامه سراسری کردی و فارسی ایران  منتشر شد

 

با مطالبی از دکتر ابریشمی.یاسین قریشی . یونس رضایی.فریدون حکیم زاده.امین گردیگلانی.دکتر غفور شیخی حسین شیربیگی.عبید سرخابی.دکتر عطا عبدی. محمد طرغه .احسان هوشمند . عرفان قانعی فرد و رسول گلباخی.

همراه با ۴ صفحه ویژه نامه رایگان منالانی کوردستان

:: موضوعات مرتبط: خبر
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۱۸ اسفند۱۳۹۱

نامه نوشتن به رهبر معظم انقلاب توسط دانش آموزان بوکانی

مدیر آموزش و پرورش بوکان گفت: جمعی از دانش آموزان این شهرستان در اقدامی خودجوش به رهبر معظم انقلاب نامه نوشتند.

نامه به رهبر معظم انقلاب

     
     

دادگران به نقل از ایرنا :به گفته رییس اداره آموزش و پرورش بوکان بیش از یکصد نفر از دانش آموزان این شهرستان در یک اقدام بی نظیر و کاملا خودجوش تصمیم گرفتند که به مقام معظم رهبری نامه نوشته و در آن دل نوشته های خود را در موضوعات مختلف بیان کنند .
وی افزود دانش آموزان بوکانی در نامه های خود ضمن بیعت با رهبر معظم انقلاب درخواست های کودکانه و پاک و بی آلایش خویش را در محضر رهبر انقلاب بیان کردند .
رحمانی اضافه کرد: این کودکان از رهبر خود به خاطر اقتداری که به ایران اسلامی بخشیده است قدردانی و از ایشان درخواست دیدار کرده اند .
وی گفت: آنها معظم له را همچنین به شهر خود دعوت کرده و به خاطر حمایت از مردم و کودکان فلسطینی از ایشان قدردانی کرده اند .
مدیر آموزش و پرورش بوکان اظهار کرد: تعدادی از این دانش اموزان نیز خواستار کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت اجناس شده و از ایشان درخواست کرده اند ارزانی را به کشور بازگردانند .
وی گفت: این نامه ها از طریق امور بانوان آموزش و پرورش این شهرستان به بیت رهبر معظم انقلاب ارسال شده است.

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، خبر
نودمین شماره هفته نامه صدای آشنا منتشر شد
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۷ اسفند۱۳۹۱

شماره ۹۰ صدای آشنا هم اکنون در دکه ها 

دادگران بوکان

:: موضوعات مرتبط: خبر
خبر
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۴ اسفند۱۳۹۱

 

عدم پرداخت  چندین ساله اجاره بها

دفترمؤسسه مدافعان محیط زیست بوکان را به تعطیلی کشاند

 

دادگران بوکان

دادگران بوکان :مدیر عامل مؤسسه مدافعان محیط زیست بوکان  ضمن رد اخبار منتشر شده از برخی سایت ها در خصوص علت تعطیلی دفتر این مؤسسه توسط شهرداری گفت: متاسفانه برخی سایت ها بدون هماهنگی با مؤسسه خبری مبنی بر اینکه شهرداری بوکان دفتر این مؤسسه را به علت عدم پرداخت عوارض تعطیل کرده است را بر روی خروجی سایت هایشان درج کردند،اما این در حالی است که مؤسسه مدافعان محیط زیست بوکان به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بهای معوق چندین ساله مغازه ای که طی قراردادهای رسمی به صورت اجاره ای از طرف شهرداری به این مؤسسه واگذار شده بود،قانوناً مجبور به تخلیه محل مذکور که طبقه زیرین پاساژ شهرداری واقع گردیده شد .رحیم بدوی افزود شهرداری و شورای شهر بوکان از بدو تأسیس همیشه این مؤسسه را همچون دیگر تشکل های مردم نهاد فعال در شهرستان زیر چتر حمایت های خود گرفته اند و با توافقاتی که صورت گرفته کلیه دیون معوق مؤسسه از طرف شهرداری بخشیده شده و تا چند روز دیگر مؤسسه مدافعان محیط زیست بوکان در همان محل قبلی به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.

:: موضوعات مرتبط: خبر
وقتی قلمی می میرد
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۱۷ دی۱۳۹۱

دادگران بوکان

بزرگ بود / و از اهالي امروز / و با تمام افق هاي باز نسبت داشت

خدایش بیامرزد

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
رمز جدید فتنه(پندار5)
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۱۶ دی۱۳۹۱

آيا رمز آشوب فتنه جديد از كليدواژه "تقلب" به "انتخابات آزاد" تغيير كرده است؟

 دادگران بوکان

دادگران به نقل از باشگاه خبرنگارن :آيا از تكرار معنادار كليدواژه "انتخابات آزاد" از سوي چهره‌هاي خاص داخلي و دشمنان نشان‌دار خارج‌نشين نمي‌توان به اين نتيجه منطقي رسيد كه "رمز آشوب" فتنه آتي كه پيش‌تر دلسوزان نظام نسبت به وقوع آن در آستانه يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري هشدار داده بودند از كليدواژه "تقلب" سال 88 به كليدواژه "انتخابات آزاد" براي انتخابات 92 تغيير كرده است؟ علت تكرار كليدواژه "انتخابات آزاد" توسط چهره‌ شاخصي مانند "هاشمي رفسنجاني" كه از ياران ديرين انقلاب محسوب مي‌شود، چيست؟!

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۱۶ دی۱۳۹۱

نقدي بر مصاحبه فرماندار بوکان با پايگاه تحليلی-خبری کاني پرس /دکترخدر فرجي راد (فرج کرده)

     

همه جاي ايران سراي ماست؛ قابل قبول نيست که بعضي مناطق از بعضي ديگر سرتر باشند!

دکتر خدر فرجی راد (فرج کرده)

     
     

اشاره نخست:
اصل 48 قانون اساسي جهموري اسلامي ايران: در بهره‏‌برداري‏ از منابع طبيعي‏ و استفاده‏ از درآمدهاي‏ ملي‏ در سطح‏ استان‌ها و توزيع فعاليت‌هاي‏ اقتصادي‏ ميان‏ استان‌ها و مناطق‏ مختلف‏ كشور، بايد تبعيض‏ در كار نباشد، به‏ طوري‏ كه‏ هر منطقه‏ فراخور نيازها و استعداد رشد خود، سرمايه‏ و امكانات‏ لازم‏ در دسترس‏ داشته‏ باشد.
‌قانون اجراي اصل چهل و هشتم  قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران:
ماده واحده - دولت مکلف است تا دو سال پس از تصويب اين قانون و در اجراي اصل چهل و هشتم  قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران‌ به منظور:
1- رفع هرگونه تبعيض در استفاده مناطق (‌استان‌ها و شهرستان‌ها) مختلف کشور از منابع طبيعي و سرمايه‌هاي ملي؛
2- فراهم کردن زمينه رشد همه مناطق (‌استان‌ها و شهرستان‌ها) متناسب با استعدادها وبا حفظ رقابت سازنده؛
3- توزيع مناسب فعاليت‌هاي اقتصادي در مناطق (‌استان‌ها و شهرستان‌ها) مختلف کشور؛ و
4- استفاده بهينه از قابليت‌‌ها و مزيت‌هاي نسبي در راستاي نقش منطقه‌‌اي وبين‌المللي کشور.
با مطالعه و بررسي کارشناسي لازم و با ملاحظه ميزان سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده در سال‌هاي گذشته و شاخص‌هاي توسعه يافتگي مناطق (‌استان‌ها و‌ شهرستان‌ها)، طرح آمايش سرزمين (‌توزيع متناسب جمعيت و فعاليت‌هاي بخش‌هاي اقتصادي در فضاي ملي) را تهيه واقدامات قانوني لازم براي اجراي آن‌از آغاز سال 1383 را به‌عمل آورد.
‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ بيست و چهارم مرداد ماه يکهزار و سيصد و هشتاد مجلس شوراي اسلامي ‌تصويب و در تاريخ يازدهم شهريورماه 1380 به تأييد شوراي نگهبان رسيده است.

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
فعالیت جوانان خیر بوکان غیر قانونی است
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۱۲ دی۱۳۹۱

فعالیت جوانان خیر غیر قانونی اعلام شد

ازدحام مردم جلو صندوق جوانان خیر بوکان

در پی هشدار بانک مرکزی مبنی بر

غیر قانونی بودن فعالیت موسسه جوانان خیر 

بوکانی ها و سپرده گذاران این صندوق جلو درب این قرض الحسنه تجمع و خواستار استرداد وجوه خود شدند.در این میان سایت رسمی این صندوق با اعلام اینکه کمافی السابق به 

فعالیت عادی خود

 ادامه خواهد داد از مردم خواسته شده مثل گذشته از این موسسه حمایت کنند!!!.

قابل توجه همشهریان عزیز 

نام این صندوق در ردیف موسسات دارای مجوز

از سوی بانک مرکزی موجود نمی باشد.  

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
خانواده شهدا دیگر چشم و چراغ ملت نیستند
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۱۰ دی۱۳۹۱


خانواده شهدا دیگر چشم و چراغ ملت نیستند

دغدغه اصلی ما ترویج فرهنگ و شهادت نیست اکنون باید ضدفرهنگ ایجاد شده در زمینه ایثار و شهادت و دفاع‌مقدس را از بین برد. اکنون ضدفرهنگ در جامعه ایجاد شده وقتی كه صداوسیما برنامه‌ای در این جهت تهیه و پخش مي‌‌كند، نوجوان و جوانان نسل امروز کنترل را برمی‌دارند و کانال را عوض مي‌‌كنند. خوراک آنها تغییر پیدا کرده
علی کشوری تنها پسر شهید احمد کشوری با انتقاد از روش ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و برخورد مسئولان در سال‌های اخیر و با اشاره به تاکید امام راحل در خصوص خانواده شهدا مي‌گوید: خانواده شهدا انگار دیگر چشم و چراغ ملت نیستند.
شهریور1359 در آستانه شروع جنگ تحمیلی ازسوی عراق، خلبان احمد کشوری شاهد تولد فرزند خود بود. وی که ارادت خاصی به مولای متقیان امیرالمومنین(ع)داشت، او را علی نامید. علی تنها سه ماه از 32سال و 3 ماه زندگی خود را در کنار پدر بود که رفتن و شهادت پدر را با روح معصوم و پاک کودکانه خود احساس کرد و با اشك‌های خود او را بدرقه راه دوست کرد.
علی کشوری تنها فرزند پسر شهید احمد کشوری است. علی لیسانس تئاتر دارد و اکنون در شرف فارغ‌التحصیلی دوره کارشناسی‌ارشد در رشته سینماست در حالی که تنها یک کارمند ساده در بخش آرشیو شبکه خبر است. او ازدواج کرده و یک دختر دارد. علی کشوری به مناسبت سالروز شهادت پدر بعد از شش سال برای دومین‌بار مصاحبه کرد. گفت‌وگوی او با روزنامه تهران‌امروز بخشی از دغدغه های این فرزند شهید را بازگو مي‌‌كند.
فرزند شهید کشوری مي‌گوید: پدرم 16 آذر ماه به شهادت رسید و 18 آذر ماه 1359 پیکرمطهرش را به خاک سپردند و در تقویم دفاع‌مقدس این روز را به عنوان روز شهادت یاد کردند و لازم به ذکر است كه به مناسبت شهادت شهید احمد کشوری، 15 آذر به نام هوانیروز نامیده شده است.
اگر از علی بخواهی که کیف پول خود را نشان دهد خواهید دید که برچسب فرسوده‌ای از عکس پدر را مزین آن کرده است، وی در این باره گفت: هر عکسی از پدر را که همراه خود داشتم کسی می‌دید و طالب آن مي‌شد برای همین زمانی که این برچسب را با عکس پدر یافتم آن را در کیف گذاشتم. جز من کسی طالب این عکس نیست و فکر نمی‌کنم این را دیگر از دست بدهم. وی در ادامه افزود: یک آلبوم از عکس‌های کامل شهید کشوری به همت خانواده شهید تهیه شده که شامل تمام عکس‌های شهید احمد کشوری از ابتدا تا روز شهادت است حتی عکس پیکر نیمه سوخته او نیز در این آلبوم تعبیه شده است.
علی در مورد پدر گفت: از زمانی که خود را شناختم پدرم برای من مظهر و الگوی تمام عیار انسان واقعی بود چرا که هر آنچه مادرم از آموزه‌ها به من ياد می‌داد اشاره‌ای مستقیم به پدر داشت و تا همین حالا که 32 ساله هستم هم اشاره به سوی اوست. از شباهت‌های ظاهری تا رفتار و کردار با پدر مقایسه می‌شوم هر چند خود را قابل قیاس با پدر نمی‌دانم.
به راستی حضور یک پدر خیلی از جاها مي‌تواند دلگرمی باشد، من حضور پدرم را احساس نكردم و با توجه به اینکه پدر در ابتدای جنگ شهید شد، احمد کشوری برای کشور ایران مهم و در جنگ تاثیرگذار بود، من به داشتن چنین پدری افتخار مي‌‌كنم و این، ‌بار سنگیني از مسئولیت بر دوش من می‌گذارد. احساس مي‌‌كنم اینها خلأ فیزیکی پدرم را جبران مي‌‌كند.
کشوری رفت تا قلبش را به امام(ره) بدهد
فرزند شهید کشوری با بیان یک خاطره از شهید کشوری در مورد ارادتش به رهبری گفت: زمانی‌که امام(ره) در بیمارستان شهید رجایی بستری بودند از رادیو اعلام شد قلب امام(ره) ناراحت است و در بخش سی سی یو بستری است. علی کشوری از زبان مادر تعریف کرد: پدر پشت فرمان ماشین بود و به همراه مادر برای امری خارج از شهر رفته بودند، با شنیدن این خبر از رادیو پدر چند دقیقه‌ای توقف و به سمت منزل حرکت کرد. به خانه که رسید به مادرم گفت من مي‌روم تهران، دارم می‌روم تا قلبم را به امام(ره) بدهم. از کرمانشاه حرکت کرد و با لباس نظامی به بیمارستان رفت، کارت شناسایی خود را نشان داد و گفت تا امام(ره) خوب نشود اینجا می مانم. زمانی که بهبودي حال امام(ره) را اعلام کردند پدر به پایگاه شکاری باز گشت و آسوده خاطر شد.

وقتی که کشوری جانباز شد

سال 1358 عملیاتی در کردستان برای مقابله با کوموله‌ها صورت گرفت که طی آن شهید کشوری از ناحیه گردن و سینه دچار جراحت شد. علی گفت: هلی‌کوپتر پدر تیر باران مي‌شود و دو ترکش از بدنه هلی‌کوپتر به بدن پدر اصابت مي‌‌كند. یکی در ناحیه گردن جا مي‌گیرد و دیگری درکنار قلبش آرام می نشیند. پزشکان طی یک عمل جراحی ترکش گردن را خارج مي‌‌كنند اما اعلام مي‌‌كنند برای عمل قلب باید به خارج از کشور اعزام شود، پدرم با این امر موافقت نمي‌‌كند و مي‌گوید نمي‌توانم در این موقعیت مسئولیت و کشورم را رها کنم و از رفتن امتناع مي‌‌كند. احمد کشوری با ترکشی که بر سينه داشت جام شهادت را می‌نوشد.

لحظه شهادت شهید کشوری

علي با بیان اینکه کمک خلبان پدرش در این حادثه مجروح شده اما زنده مانده از زبان او گفت: آقای رحیم پزشكي آسیب شدید دیده است و به گفته او عملیات توسط جاسوسان لو رفته بود. در این نوع عملیات گروه تانک‌هایی که وارد کشور مي‌شدند را شناسایی می‌کردند و به اين ترتیب تا حدودی ازهجوم آنها جلوگیری مي‌شد. آن روز 4هلی‌کوپتر همزمان به پرواز در آمدند و با رسیدن به محل ماموریت شروع به زدن تانک‌های متجاوز کردند که دو هواپیمای میگ عراقی بالای سرشان حاضر شدند.
وی ادامه داد: پدر هواپیماها را به سمت کوه هدایت کرد، زیرا قدرت مانور هلی‌کوپتر در ارتفاعات بیشتر از هواپیما است. در آنجا یکی از هواپیماها توسط پدر و کمک خلبانش منهدم شد و میگ دوم یک راکت به ملخ هلی‌کوپتر شهید کشوری زد، بر اثر حرکت‌های شدید هلی‌کوپتر و خوردن به کوه‌،کمک خلبان از داخل کابین به بیرون پرتاب و با برخورد به کوه بیهوش شد.
علی ادامه داد: پدر من هنوز در داخل کابین بود و برای حفظ موقعیت هلی‌کوپتر تلاش مي‌‌كرد، هواپیمای میگ عراقی هم برای گرفتن انتقام هواپیمای منهدم شده و هم برای اینکه از شهادت پدر مطمئن شود چندین راکت دیگر نثار تنه زخمی هلی‌کوپتر کرد که باعث سوختن و آتش گرفتن آن شد، با آمدن نیروهای کمکی، پزشكي نجات پیدا کرد و پیکر نیمه سوخته شهیدکشوری به سمت پایگاه شکاری حمل شد.

مرگ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

علی کشوری در این گفت‌وگو دغدغه‌هایی هم داشت که یکی از آنها ترویج فرهنگ ایثار به نسل آینده بود. وی در این‌باره گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دغدغه مسئولان نیست، لقلقه زبان آنهاست. واضح‌تر بگویم بیشتر شعار است تا عمل، هر جا برویم شعاری از ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است. در ظاهر تمام مسئولان از کوتاهی‌ها در این زمینه اظهار ناراحتی مي‌‌كنند.
این فرزند شاهد اذعان کرد: دغدغه اصلی ما ترویج فرهنگ و شهادت نیست اکنون باید ضدفرهنگ ایجاد شده در زمینه ایثار و شهادت و دفاع‌مقدس را از بین برد.
اکنون ضدفرهنگ در جامعه ایجاد شده وقتی كه صداوسیما برنامه‌ای در این جهت تهیه و پخش مي‌‌كند، نوجوان و جوانان نسل امروز کنترل را برمی‌دارند و کانال را عوض مي‌‌كنند. خوراک آنها تغییر پیدا کرده.
وی ادامه داد كه تا زمانی که قبول نکنیم این ضدفرهنگ در جامعه به‌وجود آمده هر گامی در راه ترویج و نشر فرهنگ اشتباه و منتهی به شکست است. کشوری تاکید کرد: متولیان امر ترویج فرهنگ بخصوص در این دهه اخیر باعث ایجاد ضد فرهنگ شده‌اند. وی گفت: این ساختمان فرسوده باید کوبیده و از ابتدا بنا شود.
در انتها این فرزند شهید تاکید کرد: به مرور زمان ناچارند که بخش‌های مهم را هم مستقیم و هم غیرمستقیم به دست خانواده و فرزندان شهدا بسپارند چرا که وقتی قطره‌ای از خون شهدا در رگ هایشان می‌جوشد هرگز نخواهند گذاشت اختلاس و دزدی و مسائلی اینچنین به این وضوح و گسترده اتفاق بیفتد.

خانواده شهدا دیگر چشم و چراغ ملت نیستند

علی کشوری با انتقاد از برخی عملکردهاي مسئولان گفت: امام فرمودند خانواده شهدا چشم و چراغ این ملت هستند ولی این حرف امروز متوقف شده است. بنیاد شهید هم مي‌گوید آن زمان فرزندان شهید کوچک بودند ولی الان بزرگ شده اند!

منبع:تهران امروز

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۸ دی۱۳۹۱

دادگران بوکان

 

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
پندار(4)
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۸ دی۱۳۹۱
توهمات مهتدی....
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۷ دی۱۳۹۱

مهتدی حزب کومله را بوکانیزه کرده...

دادگران بوکان به نقل از سرویس بین الملل بولتن نیوز : بهرام رضایی از سرکردگان قدیمی کومله است که نقش مهم و چشمگیری در انشعاب کومله و جدایی از حزب کمونیست ایران (2000) و جدایی کومله زحمتکشان کردستان از کومله انقلابی زحمتکشان کردستان ایران(2007) و همچنین ملحق شدن شاخه ای از کومله زحمتکشان به صفوف کومله انقلابی (2011) داشته است.

:: موضوعات مرتبط: خبر
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۶ دی۱۳۹۱
دردهای ناگفته کولبران کردستان
همانگونه که در فیلم زمانی برای مستی اسب ها دیدیم  قاچاقچيان خرده پايي که با اسب براي بردن و آوردن کالاي قاچاق، مجبور به گذشتن از ارتفاعات سردسير مرزي در غرب کشور بودند براي آن که اسب ها زير بار سنگين و هواي بسيار سرد و راه دشوار کوهستاني کم نياورند، آن ها را مست مي کردند ولي اين روزها که آدم ها جاي اسب ها را گرفته اند، ديگر هيچ چيز توان مست کردن پيکر رنجور آن ها را ندارد. اين روزها قامت انسان هاست که ساعت ها خميده مي ماند زير بار سنگيني که فقر بر دوششان نهاده است.


اين ها قاچاقچي نيستند، تنها کولبراني هستند که به خاطر بي کاري و فقر يا آن گونه که برخي کارشناسان و مسئولان مي گويند، سوء مديريت ها تنها دارايي شان را در اختيار استثمارگران نهاده اند، توان جسماني و کرامت انساني شان را.
تنها دستور مي گيرند، «آفتاب نزده در... باشيد. مي رويد آن سوي مرز، فلاني را مي بينيد، بار را تحويل مي گيريد و سريع باز مي گرديد. توقف و استراحت نداريم. اگر به کمين خورديد نبايد بار را بگذاريد و فرار کنيد. با بار فرار کنيد. اگر بار صدمه ببيند بايد خسارت بدهيد. اگر فرزندتان عقب افتاد حق ايستادن براي او را نداريد و...

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۵ دی۱۳۹۱

 

دور جدید قدرت نمایی آقای نماینده 

مرد شماره دو ستاد انتخاباتی دیروز و ریاست اداره فلان امروز.به خاطر دارم چندی پیش خبری با عنوان درخواست نماینده بوکان برای تغییر برخی از مسولان شهرستان در یکی از سایتک های محلی درج شده بود ،به نوشته بوکان خاتون (وب سایت خانم فیضه یکی از اعضای شورای شهر بوکان): در جلسه ی شورای اداری شهرستان بوکان که با حضور استاندار آذربایجان غربی و مسئولین شهرستان در سالن فرمانداری برگزار شد نماینده بوکان گفت: در سطح شهرستان هنوز بعضی از پست های مدیریتی خالی هستند و توسط سرپرست ها اداره می شوند که باید در این مورد تصمیم گیری شود.عثمانی اضافه کرد: تعدادی از  مدیران نیز باید در آینده نزدیک تغییر کنند مانند بخشداری.وی همچنین به سرانه ورزشی بوکان اشاره کرد و گفت: سرانه ورزشی بوکان نسبت شهرهای دیگر بسیار پایین است و حتی از متوسط استانی نیز کمتر است.این خواسته در حالی مطرح شده که دکتر عثمانی بر خلاف ادعای مکرر خویش مبنی بر عدم دخالت در عزل و نصب های متداول در سطح شهرستان، که عموماً بعد از انتخابات صورت می پذیرد و نشانه ای عینی از تغییر ارکان قدرت در سطح تصمیم گیری های کلان شهرستانی و هماهنگ سازی فضای اداری شهرستان با خواسته ها و سلایق منتخب جدید است نظر دارد.هر چند این ادعا در دوره اول نمایندگی ایشان بارها فراموش شد اما اینبار گمان میرود عثمانی بعد غلبه مقتدرانه بر رقیب سنتی در جدال انتخاباتی در پی تغییر قابل توجه چیدمان مدیریتی شهرستان است وی به واسطه نزدیکی به فرماندار و اشراف به شرایط دولت دهم که ماههای پایانی عمر خود را سپری می کند بیشتر به فکر محکم کردن جای پای خود و  فراهم آوردن فضای جولان کافی برای انتخابات پیش روست.در این میان نباید فراموش کرد که ممارست عثمانی برای تغییر و انتصاب مسولین جدید که عموماً با پیشنهاد مستقیم خود وی انتخاب می شوند نشان از دور جدید قدرت نمایی آقای نماینده است.نکته مهمتر اینکه افرادی که از جانب ایشان پیشنهاد و انتخاب می شوند نتنها سابقه مدیریتی کافی و متناسب با تصدی پستشان ندارند بلکه چند سالی از کل دوره خدمتشان هم نمی گذرد.

 

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
پندار(2)
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۲ دی۱۳۹۱

تصاویر منتشر نشده از شیطان پرستی

 دادگران بوکان:شیطان پرستان، شيطان را به عنوان قدرت غالب در جهان مي دانند و اگر کسي مي خواهد در جهان خوب زندگي کند بايد با شيطان باشد به طوريکه معتقدند راه خدا از طريق ارتباط با شيطان مي گذرد!

 چندی پیش یک گروه تحقیقاتی نسبت به گسترش شیطان‌پرستی در جامعه هشدار و خبر داده بود که اکنون بیش از 70 فرقه شیطان‌پرستی در کشور فعال هستند. شيطان پرستي اکنون در حال انتقال نمادها به جامعه است و بزودي به انتقال ايدئولوژي نیز خواهد پرداخت. شيطان پرستي داراي يک جهان بيني بوده و شیطان پرستان براي اثبات حقانيت خود شواهد زيادي دارند و در مواردی مي توانند افراد 6 تا 60سال را با خود همراه کنند. بر پایه این گزارش، شیطان پرستان اکنون در دانشگاه ها و بين دانشجويان رخنه کرده و به اجراي برنامه ها از جمله کنسرت در دانشگاه مي پردازند. شیطان پرستان، شيطان را به عنوان قدرت غالب در جهان مي دانند و اگر کسي مي خواهد در جهان خوب زندگي کند بايد با شيطان باشد به طوريکه معتقدند راه خدا از طريق ارتباط با شيطان مي گذرد! اما نکته جالب توجه در این میان اینست که آنها از طريق تهيه فيلم و موسيقي، شيطان پرستي را ترويج مي دهند و اکنون اين موسيقي در ميان تعدادي از جوانان دست به دست مي شود. مظاهري سيف، نویسنده و جامعه شناس در این باره می گوید: ستاره پنج پر، دو مثلث معکوس روي هم (ستاره داود)، صليب معکوس ( ضد مسيحيت) و نشانه آمون خداي مصريان را ازجمله نمادهاي پيروان شيطان پرستي است. وي همچنین تاکید می کند: بايد براي مقابله با اين فرقه ها‌، موج فرهنگي در کشور ايجاد شود تا ماهيت اين فرقه هاي انحرافي هر چه بيشتر به جامعه شناسايي شود.

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۲۹ آذر۱۳۹۱

دادگران بوکان

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه یک دختر نونهال
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۲۵ آذر۱۳۹۱
پاسخ رهبر انقلاب به نامه یک دختر نونهال 

خدمت رهبر عزيزم، سلام

ان شاء الله اميدوارم كه حالتان خوب بوده باشد، از شما يك پند به يادگاری در صفحه زندگی خود می‌خواهم داشته باشم و به آن عمل كنم.

با تشكر دختر كوچك شما زينب پهلوانی

كلاس دوم ابتدايی 12/06/77


دخترم!

به حرف پدر و مادر گوش كن.

نماز را خوب بخوان، در درس خواندن كوشا باش.

سيد علی خامنه‌ای

 30/6/77


 
گزیده فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای در مورد دختران
 
محیط تحصیل بايد براى دختران سالم باشد

...جامعه، به تحصيلات دختران هم نيازمند است؛ همچنان كه به تحصيلات پسران نيازمند است. البته محيط تحصيل بايد سالم باشد؛ هم براى پسر و هم براى دختر. دانشگاه بايد براى فرزندان مردم امنيت داشته باشد؛ چه دختر و چه پسر. كوچه و خيابان بايد از لحاظ ناموسى و اخلاقى امنيت داشته باشد؛ چه براى دختران و چه براى پسران؛ فرق نمى‌كند...

بیانات در اجتماع زنان خوزستان 20/12/75

توصیه به درس خواندن دخترها

من به خانواده‌ها توصيه مى‌كنم كه اجازه دهند دخترهايشان درس بخوانند. مبادا پدر و مادرى، از روى تعصّبِ دينى، خيال كنند كه بايد جلوِ دختر را بگيرند تا تحصيلات عاليه نكند! نه؛ دين چنين چيزى نگفته است. دين، براى تحصيل علم، ميان دختر و پسر فرقى نمى‌گذارد.

بيانات در جمع زنان شهر اروميه ‌۷۵/۰۶/۲۸

 پاكترين و با ايمانترين دختران، در میان قشرهای تحصیلکرده

امروز متديّن‌ترين، انقلابى‌ترين، پاكترين و با ايمانترين دختران و زنان جوان ما، در ميان قشرهاى تحصيلكرده هستند. كسانى كه اهل تجمّل و چسبيدن به زر و زيورآلات هستند و يا كوركورانه و چشم بسته مى‌خواهند از الگوهاى غربى در لباس و پوشاك و وضع زندگى تقليد كنند، غالباً از سواد و معلومات و معرفت كافى بهره ندارند. كسى كه معلومات داشته باشد، مى‌تواند رفتار خود را كنترل كند و آن را با هر چه حقّ و حقيقت و خوب است، تطبيق دهد.

بيانات در جمع زنان شهر اروميه ‌۷۵/۰۶/۲۸

میدان های باز برای دخترها، به شرط رعایت عفت و عفاف

چنانچه دخترى مثلاً مايل است پزشك شود، يا فعاليت اقتصادى كند، يا در رشته‌هاى علمى كار كند، يا در دانشگاه تدريس كند، يا در كارهاى سياسى وارد شود، يا روزنامه‌نگار شود، براى او ميدانها باز است. به شرط رعايت عفّت و عفاف و عدم اختلاط و امتزاج زن و مرد، در جامعه‌ى اسلامى ميدان براى زن و مرد باز است.

بیانات در اجتماع زنان خوزستان 20/12/75


آرزوی دشمن برای دختر و پسر ایرانی

آنها (دشمنان) دلشان مى‌خواهد اختلاط دختر و پسر و آميزشهاى شهوانى و غفلت و عشرت و اينها، بر زندگى مردم غلبه پيدا كند؛ آنها اين را مى‌خواهند. شما عكس اين را عمل كرديد؛ علت عصبانيت امريكا و صهيونيستها و اين همه تبليغات اين است.

بيانات در دیدار خانواده‌هاى شهداى استان فارس ۸۷/۰۲/۱۳

 نگاه تحقیرآمیز به دختر دانشجو

اگر كسى(ریاست دانشگاه) به يك دختر چادرى يا باحجاب، با نظر تحقير نگاه مى‏كند، تحقيرش كنيد؛ ملاحظه نكنيد. اگر كسى به جوان حزب‏اللهى كه ريش دارد، با نظر تحقير نگاه مى‏كند و دورش مى‏كند (حالا اگر اين گزارشهايى كه گاهى از گوشه و كنار به ما رسيده، راست باشد. اگر راست نيست، كه هيچ) اين را تحقيرش كنيد.

بيانات در ديدار با وزير بهداشت و رؤساى دانشگاههاى علوم پزشكى ۶۹/۰۸/۰۱

 دامن‌هاى كوتاه به جاى انداختن بمب!

بنده بارها گفته بودم كه دشمنان ملت ايران بيش از آنچه به توپ و تفنگ و اين چيزها احتياج داشته باشند، به اشاعه‌ى بنيان‌هاى فرهنگىِ فاسدساز نياز دارند. در خبرها خواندم كه يكى از مسؤولان يك مركز مهم سياسى در امريكا گفته به جاى انداختن بمب، دامن‌هاى كوتاه برايشان بفرستيد! راست مى‌گويد؛ اگر براى كشورى شهوات جنسى و آميزش بى‌رويه‌ى زن و مرد و دختر و پسر را ترويج كردند و جوان را به راه‌هايى كشاندند كه غريزه‌ى او هم به‌طور طبيعى متمايل به آن است، ديگر احتياج به استفاده‌ى از توپ و تفنگ عليه يك ملت نيست. فساد، يك ملت را به خودى خود ضايع و باطل مى‌كند و آينده‌ى او را تباه مى‌سازد.

بيانات در ديدار جمعی از رؤساى دانشگاه‌ها ۸۳/۱۰/۱۷

استادی که به دختر دانشجوی محجب اهانت کند...

آن استادى كه اگر دختر دانشجو با حجاب اسلامى و به صورت محجب در مراحل آموزش حضور پيدا كند، به او اهانت مى‌كند؛ اين استاد مجاز نيست كه در دانشگاه حضور داشته باشد. علمى كه آن استاد به اين دانشگاه خواهد داد، علمى نيست كه در خدمت كشور و در جهت ارزشهاى مطلوب براى اين ملت فداكار به كار بيايد.

بيانات در دیدار فرزندان ممتاز شاهد ۷۰/۰۶/۱۳

دختر ورزشکار محجبه خنثی کننده تبلیغات دشمن

شما ببينيد الان چقدر خرج مى كنند و زحمت مى كشند، براى اين كه حجاب را در دنيا از بين ببرند؛ كشورهايى كه خودشان را مهد آزادى هم مى دانند، مى بينيد كه چه مى كنند براى مبارزه ى با حجاب. حالا همه ى آن تشكيلاتى كه با حجاب مبارزه مى كنند يك طرف، اين خواهر ورزشكارِ مؤمن و دخترِ جوانِ ما كه با حجاب اسلامى و لباس محجّب - يا با چادر يا با آن شكل زيباى ارزشى - جلوِ دوربينهاى دنيا ظاهر مى شود و نشان مى دهد كه به اين ارزش پايبند است و اين صحنه در همه ى دنيا منعكس مى شود، اين يك طرف ديگر؛ او در واقع با اين كار، همه ى آن تبليغات را خنثى مى كند.

بيانات ‌در ديدار جمعی از ورزشكاران ۸۳/۰۷/۱۴

جوانها با ظواهر گوناگون اما با دلهایی نورانی

من در نماز عيد فطر اين را از روى علم و اطلاع گفتم. در شبهاى احياء ماه رمضان امسال و در مراسم گوناگون دعا و تضرع، جوانانى از قشرهاى مختلف و با ظواهر گوناگون شركت كرده بودند؛ كه اگر يك انسان سطحى و ظاهربين آن پسر يا آن دختر را با آن لباس - فرض بفرماييد - مشاهده كند، خيال مى‌كند اين اصلاً خدا را نمى‌شناسد؛ نه، اين‌طور نيست. جوانهاى ما دل در گروِ حقيقت دارند؛ دلهايشان نرم و نورانى است.

بيانات در ديدار مردم گرمسار ۸۵/۰۸/۲۱
 
 بهترین دخترهای عالم، حضرت زهرا سلام الله علیها بود

بهترین دخترهای عالم، حضرت زهرا علیها السّلام بود. بهترین پسرهای عالم و بهترین دامادها هم،حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام بود. ببینید این‌ها چگونه ازدواج كردند؟ هزاران جوان زیبا و با اصل و نسب و قدرتمند و محبوب به یك تار موی علی بن ابیطالب علیه السّلام نمی‌ارزند . هزاران دختر زیبا و با اصل و نسب هم به یك تار موی حضرت زهرا السّلام علیها نمی‌ارزند. آن هایی كه هم از لحاظ معنوی و الهی آن مقامات را داشتند، هم بزرگان زمان خودشان بودند .ایشان دختر پیامبر صلی الله علیه و اله بود. رئیس جامعه اسلامی، حاكم مطلق. او هم كه سردار درجه یك اسلام بود . ببینید چطوری ازدواج كردند؟ چه جور مهریۀ كم، چه جور جهیزیّه كم.

بيانات در خطبه عقد 75/02/17

بگذارید ازدواج براى دختر مسلمان مثل ازدواج فاطمه‌ى زهرا(س) باشد

(پدران و مادران ) بگذارند ازدواج براى دختر مسلمان و زن جوانى كه در محيط اسلامى است، مثل ازدواج فاطمه‌ى زهرا(سلام الله علیها) باشد؛ ازدواجى با پيوند عشقى معنوى و الهى و جوششى بى‌نظير ميان زن و مرد مؤمن و مسلمان و همكارى و همسرى به معناى واقعى بين دو عنصر الهى و شريف، اما بيگانه از همه‌ى تشريفات و زر و زيورهاى پوچ و بى‌محتواى ظاهرى.

بيانات در ديدار با جمع كثيرى از بانوان ۶۸/۱۰/۲۶

اصل قضیه محبت است

در ازدواج، اصل قضیه محبت است. دخترها و پسرها این را بدانند. این محبتی كه خدا در دل شما قرار داده حفظ كنید.

بيانات در خطبه عقد  17/10/74

 عزت دختر به اخلاق است نه به جهیزیه

جهیزیه برای دختر مایه عزت نیست. عزت دختر به اخلاق او به رفتار و شخصیت خود اوست. بعضی از خانواده‌های عروس، خودشان را اذیت می‌كنند و به زحمت می‌اندازند و اگر پول هم ندارند به زور پول تهیه می‌كنند. اگر پول دارند زیادی خرج می‌كنند، برای این‌كه یك جهیزیه پر زرق و برقی را مثلا در اختیار دخترشان بگذارند.

بيانات در خطبه عقد 28/12/77

هیچ دختری را مهریه و جهیزیه زیاد، خوشبخت نمی‌كنند

مهریه و جهیزیه زیاد، هیچ دختری را خوشبخت نمی‌كنند و هیچ خانواده‌ای را به آرامش و سكون و اعتماد لازم نمی‌رساند. این‌ها زوایای زندگی است. فضول زندگی است و جز دردسر و اسباب زحمات و اسباب مشكل فایده‌ای ندارد.

بيانات در خطبه عقد 18/9/75

 ازدواج تحمیلی دختر، ازنظر اسلام، کاری زشت

شنيده‌ام در بعضى از نقاط اين استان، ازدواجهاى تحميلى صورت مى‌گيرد! يعنى بدونِ رضايت و اجازه‌ى دختر، او را به خانه‌ى شوهر مى‌فرستند؛ آن هم شوهرى كه فاصله‌ى سنّى زيادى با دختر دارد و او به ازدواج با وى راضى نيست. اسلام چنين ازدواجى را زشت مى‌شمارد.

بيانات در در ديدار مردم ياسوج۷۳/۰۳/۱۷   

 ارتباطات عشقى دختر و پسر در فيلمها
بعضى از ارتباطات عشقى دختر و پسر كه توى فيلمها منعكس ميشود، بد است، بدآموز است. اين فرق ميكند با آن چيزى كه فرض كنيد در سريال «اغماء» وجود داشت؛ كسى اول يك توهّم يا تصورى به ذهنش مى‌آيد، آخر سريال مي فهمد نه، اين اشكال نداشته. بله، اين حق با شماست. اما اينكه شما نوع برخورد يك زن و مرد را، يك عشق غلط را - اين عشقهاى مثلث و مربع را - توى فيلم بياوريد، اين مضر است؛ اين را كاريش نميشود كرد. كارى كنيم كه اينها توى فيلمها نيايد.

بيانات در در دیدار هنرمندان و دست‌اندركاران صداوسیما ۸۹/۰۴/۱۲
:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، میدانم که میدانید، خبر
پندار
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۲۵ آذر۱۳۹۱

وهابیت و سلفی گری در کردستان ایران

یکی از جریان های که در قرون میانی به تدریج در حوزه اندیشه و مذاهب اسلامی اثر گذاشت و خط فکری جدیدی را بنیان نهاد جریان سلفی گری است که در عصر اخیر نه به عنوان یک مکتب فکری خاص با یک سلسله اصول و فروع عقیدتی بلکه به شکل یک جریان گذشته گرای فکری با یک ساختار سیاسی ویژه شناخته می شود.

دادگران بوکان

سلفی گری در معنای لغوی به معنی تقلید از گذشتگان است. در معنای اصطلاحی آن، نام فرقه ای است كه تمسك به دین اسلام جسته، خود را پیرو سلف صالح می دانند و در اعمال، رفتار و اعتقادات خود، سعی بر تابعیت از پیامبر اسلام(ص)، صحابه و تابعین دارند. آنان معتقدند كه عقاید اسلامی باید به همان نحو بیان شوند كه در عصر صحابه و تابعین مطرح بوده است؛ یعنی عقاید اسلامی را باید از كتاب و سنت فراگرفت و علما نباید به طرح ادله ای غیر از آنچه قرآن در اختیار می گذارد، بپردازند. در اندیشه سلفیون، اسلوبهای عقلی و منطقی جایگاهی ندارد و تنها نصوص قرآن، احادیث و نیز ادله مفهوم از نص قرآن برای آنان حجیت دارد.

سلفی گری در دنیای امروز درقالب جنبش های تندروی اسلامی مانند طالبانیسم مطرح است. مبارزات خشونت آمیز و خط مشی مسلحانه جزء ویزگی های غیرقابل انکار جنبش های سلفی و رادیکالیسم اسلامی است. جریان سلفی گری در تمام کشورهای اسلامی به اشکال مختلف رواج پیدا کرده که شدت و قوت آن در این کشورها متفاوت و اشکال آن نیز متنوع است. این جریان در طی انقلابات اخیری  که در کشورهای عربی به وقوع پیوسته مجال خودنمایی و اظهار وجود بیشتری پیدا کرده است. اخوان المسلمین مصر که بدون شک یکی از بزرگترین جنبش ها و گروههای اسلام گرا در جهان اسلام تلقی می شود با سرنگونی حکومت حسنی مبارک فرصتی تاریخی برای کسب قدرت و پایان انزوای سیاسی خود پیدا کرد. این جنبش در سایر کشورهای عربی مانند  لیبی، تونس، یمن و سوریه ریشه دوانده و رویای تجدید خلافت اسلامی را در منطقه خاورمیانه برای طرفدارانش زنده کرده است. تلفیق اندیشه های رادیکالیسم اسلامی  منبعث از  اندیشه های انقلابی  با سبک ها و ابزارهای جدید بدون شک تهدیدی علیه بنیانهای نوپای دموکراتیک و ساختارهای مدرن در کشورهای جهان سوم و از آن جمله خاورمیانه می باشد. تلاش در جهت نفی سازه های مدرن اعم از جامعه مدنی، آزادی بیان، آزادی ادیان، آزادی اندیشه در چارچوب تلاش برای زنده کردن اعتقادات سلفی - اسلامی و شعار مبارزه با کفر زنگ خطری است که بایستی به خوبی به آن توجه کرد.

سفلیون امروزه با تاسی از انقلابات و جنبش های منطقه و استفاده از فرصت های به وجود آمده منابع عظیم تبلیغاتی و مالی برای تبلیغ ایده ها و جذب طرفدار کسب کرده اند.از آنجا که ایران کشوری قدرتمند شیعی در منطقه محسوب می شود و جایگاه برجسته ای در جریانات منطقه ای ایفا می کند بدون شک می تواند هدفی برای سلفیون باشد تا ضمن رخنه در بنیان فکری مردم سعی در شعله ور ساختن اختلافات مذهبی و آشوب نمایند. از آنجا که مردم اکثر مناطق کردنشین ایران دارای مذهب تسنن هستند و عمدتا در مرزها واقع شده اند می توانند طعمه مناسب و قابل دسترسی  برای آتش سلفی گری باشند.

سابقه وجود بحرانهای قومی و جنبش های ناسیونالیستی در مناطق کردنشین در  کنار پاره ای از محرومیتهای اقتصادی و سیاسی بدون شک موارد و جنبه هایی هستند که جنبش های سلفی گری و وهابیت با تشکیل احزاب و تشکل های گوناگون سعی می کنند بر روی آنها برنامه ریزی کنند. بنیان های فکری سلفی گری  در مناطق کردنشین شمال غربی ایران و از آن جمله شهرهای سنندج ، سقز، بانه، سردشت، بوکان، مهاباد و اشنویه به صورت های هر چند ضعیف وجود داشته و فعالیت های زیرزمینی این گروهها برای اهالی این مناطق غیر قابل انکار است. تلاش برای نفی گفتمانهای مشروعیت ساز نظام حاکم مانند وحدت امت واحده اسلامی(شیعه و سنی)، ولایت فقیه، تاکید بر شکافهای مذهبی ، نفی ملی گرایی و سعی در ایجاد تفرقه مهمترین جنبه های عملی گروههای سلفی در کردستان ایران است. این گروهها از لحاظ اعتقادی تلاش می کنند با شکل بخشیدن به ایده های خشک مذهبی ، دگم اندیشی فکری، نفی عقل گرایی و انکار وجود سازه های مدرن  در مناطق کردنشین ایران زمینه را برای ساختار شکنی و قدرت طلبی سیاسی خود در آینده ای که خود تصور می کنند مهیا سازند.

تلاش در جهت کسب حامی و طرفدار از میان اقشار جوان جامعه و شستشوی مغزی آنان با استفاده از سبک خاص تلقین باورهای دینی و مذهبی یکی از شگردهای رایج و خطرناک این گروههاست که بایستی به جدیت برای ممانعت از آن تلاش کرد. گزارشهای رسیده از مناطق کردنشین ایران از آن جمله شهرستان بوکان حاکی از آن است که این گروهها سعی در جذب نخبگان فرهنگی مانند معلمان و کارمندان دارند و در نشست های زیرزمینی برای احداث حوزه علمیه و مدرسه دینی تلاش می کنند. قدرت گیری این جنبش های سلفی گری و وهابی در مناطق کردنشین ایران با الهام گیری از شعار تجدید خلافت اسلامی مسئله ای است که نیاز به تعمق زیادی دارد و زنگ های هشدار را برای تخریب و به لرزه درآوردن بنیانهای مدرن و دموکراتیک کنونی به صدا در می آورد.

 

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، میدانم که میدانید، خبر
داستانک
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۲۴ آذر۱۳۹۱

بلایی که تلویزیون بر سر روابط خانوادگی آورده است!

در دبستانی، معلّمی به شاگردانش می‌گوید مطلبی بنویسند از آرزوهایشان، از آنچه که می‌خواهند خدایشان برایشان انجام دهد.  هر چه دل تنگشان می‌خواهد بنویسند و از خدایشان بخواهند که آن را برایشان انجام دهد.  شاگردان مداد در دستان کوچکشان، شروع به نوشتن می‌کنند و آرزوهای ریز و درشت را از درون سینه بر روی کاغذ روان می‌سازند.

بعد از تمام شدن انشای کودکان، آموزگار کاغذها را جمع کرد و در کیفش گذاشت و روانۀ منزل شد.

نگاهی به مقاله‌ها انداخت تا نمره‌ای بر پایین صفحه بگذارد . یکی از برگه‌ها او را سخت منقلب ساخت و عواطفش برانگیخته شد و اشکش سرازیر گشت.  همسرش در همان لحظه وارد شد و دید که سرشک از دیدۀ وی جاری است.  پرسید، "تو را چه میشود؟  اندوهگینی!"  زن جواب داد، "این انشاء را بخوان؛ امروز یکی از شاگردانم نوشته است.  گفتم آرزوهایشان را بنویسند و او اینگونه نوشته است.  چقدر دردناک است."

مرد کاغذ را برداشت و خواند.  متن انشاء این گونه بود:

"خدایا، می‌خواهم آرزویی داشته باشم که مثل همیشه نباشد؛ مخصوص است. می‌خواهم که مرا به تلویزیون تبدیل کنی.  می‌خواهم که جایش را بگیرم.  جای تلویزیونی را که در منزل داریم بگیرم.  می‌خواهم که جایی مخصوص خودم داشته باشم و خانواده‌ام اطراف من حلقه بزنند.  می‌خواهم وقتی که حرف می‌زنم مرا جدّی بگیرند؛ می‌خواهم که مرکز توجّه باشم و بی آن که سؤالی بپرسند یا حرفم را قطع کنند بگذارند حرفم را بزنم.  دلم می‌خواهد همانطور که وقتی تلویزیون خراب است و به آن می‌رسند، به من هم برسند و توجّه کنند. دلم می‌خواهد پدرم، وقتی از سر کار برمی‌گردد، حتّی وقتی که خسته است، قدری با من باشد. و مادرم، وقتی غمگین و ناراحت است، به جای بی‌توجّهی، به سوی من بیاید.  و دوست دارم، برادرانم برای این که با من باشند با یکدیگر دعوا کنند ... دوست دارم خانواده هر از گاهی همه چیز را کنار بگذارند و فقط وقتشان را با من بگذرانند.  و نکتۀ آخر که اهمّیتش کمتر از بقیه نیست این که مرا تلویزیونی کن تا بتوانم آنها را خوشحال و سرگرم کنم.  خدایا، فکر نکنم زیاد چیزی از تو خواسته باشم.  فقط دوست دارم مثل هر تلویزیونی زندگی کنم."

انشاء به پایان رسید. مرد نگاهی به همسرش انداخته گفت، "عجب پدر و مادر وحشتناکی‌اند!"

  زن سرش را بالا گرفت و گفت، "این انشاء را پسرمان نوشته است!"

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
مرگ مسلمانان با چراغ سبز و تائید آمریکایی
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۲۲ آذر۱۳۹۱

عجيبه كه براي اثبات نام "خليج فارس" فوري هر طوماری رو امضا ميكنيم ولي براي حمايت از مظلوم (بگذريم كه مسلمون هستند) بعد از چند روز كمتر از 1000 تا امضا جمع ميشه. آخر الزمان به اين ميگن! مطمئن نيستم كه راجع به نام خليج فارس اون دنيا مجبور باشيم حساب پس بديم ولي مطمئنم كه واسه "شنيدن صداي مظلوميت برادر مسلمان و به داد او نرسيدن" هم اين دنيا و هم اون دنيا بد حسابي پس ميديم.این تصاویر نه ساختگی هستند و نه گوشه های از یک فیلم هالیوودی.بلکه هولوکاست واقعی مردم مسلمان و بی دفاع و بی گناه  میانمار توسط بودائیان مورد تائید کذاب کبیر آمریکا و غرب هستند که هرچند امروز " آن سان سو چی " برنده جایزه نوبل به اصطلاح صلح غربی در این کشور سردمدار و صاحب نظر و ذی نفوذ است اما بدون هیچ عکس العملی فقط همچون یک نظاره گر مشقت و فلاکت مسلمین را به نظاره نشسته است.

 
 
 

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، میدانم که میدانید، خبر
تصاویر سفر اوباما به میانمار
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۱
 

گفتمان آمریکایی

=

با ما باشید هر غلطی که خواستید بکنید

حقوق بشر = کشک

انسانیت و تمدن = کشک

دادگران بوکان

دادگران بوکان

دادگران بوکان

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۱
اهدای بخاری نفتی به وزیر آموزش و پرورش
 
دادگران بوکان
 
تعدادی از دانشجویان به وزیر آموزش و پروزش بخاری نفتی اهدا می‌كنند.
به گزارش "عدالتخواهی" به دنبال حادثه آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه در شین آباد پیرانشهر و فوت سیران یگانه، یکی از دانش آموزان آسیب دیده در حادثه آتش سوزی، جنبش عدالتخواه دانشجویی یک عدد بخاری نفتی به حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش اهدا خواهند كرد.
 این دانشجویان در اعتراض به این واقعه که ناشی از بی‌عدالتی در بهره‌مندی از امکانات آموزشی است، به حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش توصیه می‌کند که اتاق کار خود را با بخاری نفتی گرم کند.
:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
دانشجوی مسلمان
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱

زمانه، زمانه­ي غريبي است. امروز اگرچه امكانات مادي بشر توسعه­ فوق­العاده­اي يافته است، اما اگر نيك بنگريم به خوبي درمي­يابيم كه دامنه اختيار و آزادي بشرِ امروز، روز به روز در حال تنگتر شدن است. اگر زماني تنها عاملي كه تا حدّي آينده و مسير زندگي شخص را متأثر مي­كرد شغل پدر و طرز فكر او بود، امروز عوامل متعدد به جا و نا به جايي خارج از اختيار ما وجود دارند كه تصميم گيري­هاي ما را تحت شعاع قرار مي دهند.

دادگران بوکان

  تفكر سيستمي دنياي جديد و طرّاحي سيستمهای نوین آموزشی بر اساس آن باعث شده است كه آدميان مجبور باشند براي ادامه حيات خويش تنها يكي  از مسيرهاي موجودِ ازپيش طراحي شده توسط طراحانِ اين سيستم را انتخاب كنند. طراحاني كه كيلومترها دورتر از ما تحت لواي تمدن غرب ، ما را مورد تهاجم افكار خويش قرار داده­اند. از آنجايي كه غربيان در جهان بيني خويش ؛ انسان را به جاي خدا نشانده­اند آيا نمي­توان انتظار داشت كه مسيرهاي طراحي­شده­ي ايشان مقصدي جز دنياپرستي و سكولاريسم داشته باشد؟

    اين مسيرهاي از پيش طراحي شده به قدري مورد عبور و مرور قرار گرفته­اند كه صاف و بي سنگلاخ گشته­اند. كسي كه قدم در اين راه مي­گذارد بسيار مشكل است كه بخواهد اين آسايش و راحتي صافي و وضوح جاده را رها كند و حتّي نيم نگاهي به دور و اطراف خويش بيندازد. براي يك دانشجوي مسلمان که در مملکتی اسلامی زندگی می کند ، تازه اگر گرفتار امراضي چون غرور و خودشيفتگي و دنيازدگي و جاه طلبي نباشد يكي دو سال به طول مي­انجامد تا مسير خويش را مورد تشكيك قرار دهد. البتّه لزوماً اين خودآگاهي و توجه به مقاصد ديني در مسير زندگي به تغيير مسير نبايد بينجامد.

  از اینرو با تبعیت از آرمانهای انقلاب و ایمان و اطمینان به راه بلدی و بصیرت مشعلدار نام آشنای انقلابمان همه حرکات و سکنات خویش را اسلامیزه کنیم و در کل اساس شخصیت و منش خویش را بر پایه ایده آلهای اسلام ناب محمدی بنا نهیم.

مقدّرات اين كشور به دست اين دانشگاهي هاست

  لابد  این جمله امام  را بارها بر در و ديوار و از زبان اين و آن شنيده­ايد.انشالله امسال  سی و چهارمین  سالگرد انقلاب اسلامي را جشن مي­گيريم.

   كمي تأمل در سخنراني­هاي حضرت امام خميني(ره) و دقت در آرمانهايي كه ايشان براي نقش جمهوري اسلامي ايران در جهان ترسيم کرده بودند و نوع نگاه مقام معظم رهبری به مسایل جهانی و منطقه ای و رصد وضعیت و جایگاه کنونی نظام اسلامیمان در معادلات منطقه ای و فرا منطقه ای و تحقق راستین شعار صدور انقلاب ، ما را به این باور می رساند که وظیفه ای بس خطیر را به عنوان یک دانشجوی مسلمان در شرایطی که چشم امید همه مستضعفان عالم و مسلمانانی که در بند حاکمان ظالم و متحجر خویش گرفتارند به سوی ما دوخته شده است را بر دوش داریم.

همانگونه که آنها فلسفه وجودی خیزش خویش را بر مبنای انقلاب اسلامی ما نهاده اند و امیدوارند ثمره انقلابشان به شکوفایی و بالندگی انقلاب اسلامی ما باشد و دانشگاه را به عنوان رکن مهم و تاثیر گذار در سیاست کلان مملکت ما یافته اند و نقش دانشجویان را در این مدل پویای انتخابی برای جهش خویش را بسیار پر رنگ و قابل توجه ترسیم کرده اند.

از اینرو تلاش ما باید دوچندان و میل ما برای کسب قله های علم و معرفت صد چندان گردد و با تفکری نشات گرفته از اسلام مترقی نمود یک الگوی کارآمد را از خود متجلی نمائیم.

در آخر، انتهای کلام خویش را با بیان بزرگترین آسیب و اشکال محتمل بر محیط دانشجویی از دیدگاه مقام معظم رهبری مزین می نمایم.

ایشان در جمع داشجویان و در پاسخ به سوالی در این خصوص می فرمایند:

بدترین اشكال و اشكال وارد بر محیط دانشجوئى این است كه دانشجو دچار محافظه‌كارى شود و حرفش را با ملاحظه موقع و مصلحت خیالى بیان كند؛ نه، دانشجو باید حرفش را صریح بزند. البته در كنار این صراحتِ در بیان، صداقت در نیت هم باید وجود داشته باشد و در كنار او، سرعت در پذیرش خطا؛ اگر ثابت شد كه خطاست. فرق شماى جوان و دانشجو و صادق و پاكیزه‌دل، با یك آدم سیاسى‌كار باید در همین باشد؛ حرفتان را صریح بزنید؛ آنچه را كه میزنید، از دل بزنید؛ و اگر چنانچه معلوم شد كه اشتباه است، سریع پس بگیرید؛ راحت. این، به نظر من یكى از بهترین شاخصه‌هاى دانشجوئى است.

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
35دانش‌آموز دختر طعمه آتش‌سوزی در مدرسه
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱

مدرسه ابتدایی دخترانه شین آباد دارای بافت قدیمی بوده که هنوز در آن برای گرم نگه داشتن کلاسهای آموزشی از بخاریهای نفت سوز استفاده می شود.
به گزارش کردپرس از پیرانشهر، این آتش سوزی در ساعت حدود 30/ 8 صبح امروز چهارشنبه 15 آذرماه  در پی نشت نفت از بخاری مدرسه و منفجر شدن آن رخ داد که متاسفانه باعث شد تا 34 تن از دانش آموزان کلاس چهارم مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین آباد بشدت دچار آتش سوزی شوند.
پس از وقوع آتش سوزی، تمامی دانش آموزان توسط همکاران مدرسه و اهالی شین آباد در اسرع وقت به ارژانس بیمارستان امام خمینی پیرانشهر اعزام شدند.
به گفته یک منبع بیمارستانی حال 12 نفر از دانش آموزان وخیم گزارش شده است که با توجه به اطلاع رسانی فوری و درخواست کمک از پایگاههای امداد و نجات شهرستانهای جنوبی استان آذربایجانغربی از جمله اشنویه – نقده- سردشت- مهاباد کار اعزام آنان به یبمارستانهای استان انجام گرفته و تمامی کادر پزشکی و اورژانسهای بیماستانهای استان بحالت آماده باش در آمده اند.
قابل ذکر است که تمامی دانش آموزان در مقطع چهارم ابتدایی مشغول به تحصیل بودند.
مدرسه ابتدایی دخترانه شین آباد دارای بافت قدیمی بوده که هنوز در آن برای گرم نگه داشتن کلاسهای آموزشی از بخاریهای با سوخت نفت استفاده میشود.

:: موضوعات مرتبط: خبر
برای روز دانشجو
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۱۴ آذر۱۳۹۱

 

شاهکار دیگری از شهرداری بوکان

خیابان یا بیابان

دادگران بوکان

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، خبر
مگسی که ماتیک قرمز زده بود
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۱ آبان۱۳۹۱

گفت: شیمون پرز، رییس جمهور رژیم صهیونیستی در مصاحبه با رادیو اسراییل گفته است باید مردم ایران را تشویق کنیم که جمهوری اسلامی را ساقط کنند!

 گفتم: این یارو عجب خل و چلیه! یعنی هنوز نفهمیده که مردم ایران به اندازه ای از صهیونیست ها نفرت دارند که هرچه آنها بگویند، برعکس آن را عمل می کنند؟

گفت: اتفاقا چند ماه قبل یکی از روزنامه های آمریکایی به همین نکته اشاره کرده و خطاب به سردمداران رژیم صهیونیستی نوشته بود مردم ایران اگر هم بین خودشان اختلافی داشته باشند در مقابل اسراییل اتفاق نظر دارند.

گفتم: حیوونکی شیمون پرز، شاید دلش را به تعدادی از فتنه گران مدعی اصلاحات خوش کرده که روز قدس سال ۸۸ با توصیه سایت وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به نفع اسراییل شعار دادند؟!

گفت: سران و عوامل فتنه که ایرانی نیستند.

گفتم: چه عرض کنم؟! یارو می گفت: دیشب خواب دیدم یک نقطه قرمز رنگ در آسمان به سمت من پرواز می کند و احساس کردم قلب یکی از عاشقان من است که از عشق من خون شده! رفیقش گفت؛ من هم آن نقطه قرمز رنگ را دیدم، یک مگس بود که ماتیک زده بود!

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۱ آبان۱۳۹۱

فقط به خاطر یک مشت توت

شوارع شهر مملو از درختان گوناگونی است که علاوه بر تصفیه هوا و توازن گسترده سبز، گاهی هم به عنوان سایه بان مورد استفاده شهروندان قرار می گیرد. درختان توت خیابان انقلاب بیشتر از گونه های متنوع دیگر درختان به علت بارور بودنشان متمایزند.این درختان زیبا علاوه بر گستراندن چتر شاخ و برگهایشان به عنوان سایه بان بر سر عابران در اواخر فصل بهار شهد شیرین وجود خویش را در قالب توت های آبدار به شهروندان عرضه می کند. اما متأسفانه عدم مدیریت صحیح در جمع آوری و نگهداری میوه های این درختان موجب می شود به واسطه ریزش میوه های رسیده از شاخه بر روی پیاده رو ها فضای نامناسبی به وجود آید البته نباید از یاد برد که بعضی از شهروندان با روشهای گوناگون اقدام به جمع آوری و چیدن توت های رسیده این درختان می کنند که متأسفانه در این میان درختان اهمیت خود را از دست می دهند و توت دوستان حتی به قیمت شکستن شاخ و برگهای این اشجار اقدام به جمع آوری ثمره های شیرین و آبدار آنها می نمایند. هرچند باید به این نکته اشاره کرد که توت یکی از آن میوه هایی است که پوسته محافظ و لایه بیرونی آن بسیار نازک بوده و آفات و میکروب های گوناگون بسیار آسان در آن نفوذ می کنند و مجاورت این درختان در محل عبور و مرور خودروها و گرد و غبار ناشی از فضای آلوده شهر و همچنین سمپاشی سالانه شهرداری باعث می شود میوه های آن تقریباً غیر قابل استفاده گردند اما نکته حائز اهمیت تر اینکه برخی از عابرین با چیدن چند توت و نشسته خوردن آنها در کمال بی توجهی به آلوده بودن بیش از حد این میوه ها عملاً سلامتی خود را به خطر می اندازند. گفتنی است در سالهای اخیر واحد فضای سبز شهرداری بوکان در انتخاب نهال هایی که در سطح شهر می کارد بیشتر بر غیر مثمر بودن آنها تأکید دارد اما وجود این درختان توت در خیابان های مرکزی شهر یکی از مسائلی است که هر ساله با اتمام فصل بهار بیشتر از پیش ملموس می گردد.

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
دنیا به خاطر مرغ مارا مسخره می کند
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۷ مرداد۱۳۹۱

دنیا به خاطر مرغ ما را مسخره می کند!!!

دادگران به نقل از تابناک :شاید شما بگویید این مسئولان بی‌کفایت هستند که باید خجالت بکشند؛ اما آیا رفتار اجتماعی ما هم در برابر مسائلی از این دست، درخور و شایسته شأن انسانی ماست؟ اکنون دیگران برای اشتیاق مردم ما به مرغ فیلم تمسخر آمیز درست می کنند!

در میان پیام‌های اخبار مرتبط و کمی مرتبط و کاملا بی‌ ارتباط «تابناک» به قیمت مرغ و گوشت، هر روز چندین کامنت با این مضمون دیده می‌شود که: «راستی مرغ کیلویی چنده الان؟».
این شاید برخاسته از نوعی شوخ‌طبعی خواننده‌ها باشد، ولی آنچه مطرح است، این که این روز‌ها، «مرغ» به مسأله نخست مردم ما تبدیل شده است، ولی آیا شأن انسانی ما هم اقتضا می‌کند که موضوعی مانند «مرغ» به مسأله و اولویت نخست ما تبدیل شود؟
بی‌گمان، نویسنده نمی‌خواهد خود را تافته جدا بافته‌ای بداند که درکی از فضای اقتصادی این روزهای کشور ندارد و از سر شکم سیری برای شما نسخه می‌پیچد. این روز‌ها همگان از بهای مرغ آگاهیم و گذشتن قیمت آن از مرز هفت هزار تومان، معادلات سبد غذایی همه ‌ما را به هم ریخته است. پای مسئولان هم به عنوان متهمان ردیف اول ماجرا، همیشه به میان بوده و تا آنجا که می‌شده، به آنان و سیاست‌هایشان انتقاد کرده‌ایم؛ اما چه سود؟

کسی حتی عذرخواهی هم نکرده که بازار از کنترلش خارج است. آنها تا توانسته‌اند وعده داده‌اند و کمتر عمل کرده‌اند؛ چنان که ناتوانی‌شان در کنترل قیمت بازار را می‌بینیم؛ اما از تکرار این مکررات چه چیز به دستمان می‌آید؟ مرغ ارزان نشد و وعده‌های چندین و چند باره مسئولان هم محقق نشده است!

این بار اما سخن از رویدادهایی است که در این روزها رخ داده و بازتاب‌های جهانی پیدا کرده و به نوعی، موجب تمسخر ما در رسانه‌ها و فرهنگ‌های دیگر می‌شود. هر روزه در فضای مجازی، تصاویر و ویدئو‌هایی از صف‌های طولانی مردم برای دریافت مرغ در ایران منتشر می‌شود که کشورمان را کشوری قحطی‌زده نمایش می‌دهد و به دنبال آن، واکنش رسانه‌های غربی را به دنبال دارد.
 در این باره به تازگی فرید زکریا نیز در بخش خبری خود در تلویزیون «سی‌.ان‌.ان» در گزارشی به این موضوع پرداخته و با نمایش بخش‌هایی از انیمیشن فرار مرغی، به نوعی روزهای مرغی ایران را به سخره گرفته است.

شاید شما بگویید این آن عده از مسئولان بی‌کفایت هستند که باید خجالت بکشند؛ اما آیا رفتار اجتماعی ما هم در قبال مسائلی از این دست، درخور و شایسته ‌شأن انسانی ما است؟ مرغ که سهل است؛ کمبود کالایی حیاتی‌تر از آن هم آیا باید ما را به چنین رفتاری وادار کند که کرامت انسانی خود را زیر پا بگذاریم؟

گیریم دولت یا هر نهاد و ارگان دیگری که توانایی کنترل بازار را ندارد و با تشکیل صف‌های طولانی، به عزت انسانی شهروندانش توهین می‌کند، به این مشکل بزرگ توجه ندارد؛ خود ما چه؟ آیا خود ما هم نباید برای خودمان احترام قائل باشیم؟
آیا خرید یک هفته، یک ماه و چند ماهه مرغ، می‌تواند ما را از آنچه می‌ترسیم، نجات دهد؟ واقعیت این است که این رویدادها در سال‌های  سخت تر جنگ نیز برای ما رخ نداد؛ بنابراین، فارغ از هر بی‌تدبیری که می‌خواهیم در این لحظه رفتار خود را نتیجه آن بدانیم، بهتر است کمی هم به رفتار خود بیندیشیم. این فیلم تلنگری هم زمان به مسئولان و مردم است . دولت مسئول این وضعیت است ؛ اما ما مردم به کجا می رویم؟!

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
اقدام جالب ایران و عربستان‌ در المپیک
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۷ مرداد۱۳۹۱

دو کشور ایران و عربستان اجازه ندادند پرچمشان به شکل نماد بازی های المپیک 2012 تغییر کند. این نماد که عدد «2012» را به عنوان سال برگزاری بازی ها، به شکل خاصی (کلمه zion به معنی صهیون) نشان می دهد، طوری است که اگر پرچم دو کشور ایران و عربستان با آن تلفیق می شد، کلمه «الله» و «الله اکبر» در پرچم ایران و «لا اله الا الله محمد رسول الله» در پرچم عربستان از حالت خود خارج می شد. به همین دلیل دو کشور ایران و عربستان اجازه نداده اند پرچشمان با عدد «2012» تلفیق شود.

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
این هم یک ترفند هوشمندانه دیگر از دشمن
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۶ مرداد۱۳۹۱

حمله به ایران با پرنده های خشمگین!!!


دادگران به نقل از صراط نیوز :بازی رایانه‌ای محبوبی که اکثر کاربران رایانه با آن آشنا هستند، بازی «پرندگان خشمگین»‌ یا همان Angry Birds می‌باشد. به نظر می‌رسد این پرندگان خشمگین و سازندگان آن این بار هوای حمله به ایران را در سر می‌پرورانند.

در جدیدترین نسخه بازی «پرندگان خشمگین»‌ (Angry Birds) با نام Fry Me To The Moon، در مرحله 9 این بازی شما باید در سیاره‌ای به جنگ دشمنان خود و نابود ساختن آنها بروید که کاملا شبیه به نقشه کشور عزیزمان ایران می‌باشد.

عکس 1 (نقشه ایران)

البته در این بازی کار به اینجا ختم نمی‌شود و در مرحله 10 نیز شما به تخریب خانه‌هایی می‌پردازید که طبیعتا خانه‌های ایرانیان است چرا که این خانه‌ها بر روی سیاره‌ای شبیه به نقشه ایران بوده و حتی یکی از این خانه‌ها چیزی نیست جز برج میلاد.

عکس 2 (برج میلاد)

اخیرا سازندگان غربی بازی‌های رایانه‌ای، در بازی‌های خود حمله به ایران را در دستور کار خود قرار داده‌اند. پیش از این نیز بازی «میدان نبرد 3» که در آن نیروهای آمریکایی به ایران و تهران حمله کرده و آن را به اشغال خود در می‌آورند انتقادهایی زیادی را به ویژه از سوی بازی‌بازهای ایرانی به همراه داشته است.

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
دسته گل هایی که بوی .... می دهند
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۱

اینروزها که مجلس در تعطیلات تابستانی است وکلای ملت با حضور در  حوزه های انتخابیه شان به امورات موکلانشان رسیدگی می کنند.البته هستند کسانی که از این مجال سود جسته و در تلاش برای دلجویی و برطرف کردن سوءتفاهمات دوران انتخابات با وکیلاشان بر آمده اند و دسته گلهای طبق طبق ....

در میان این جماعت نادم یا مصلحت اندیش هستند کسانی که خود نوک زهر آگین پیکان رقیب بودند و انگار خصومت های شخصیشان بیشتر از هر امر دیگری در طرفداری از نامزد مقبولشان علت اصلی حضور در اردوی مقابل شخص پیروز بود.حال این دسته نادم و پشیمان از کرده ها و نا کرده ها با اشکال گوناگون در پی اثبات عدم تقصیر به هر دری می زنند که شاید به دست آورند دل دلدار صاحب منصب را تا به قول معروف از دریای الطاف ایشان بی نصیب نباشند و سرشان بیشتر از این بی کلاه نماند.نکته اینجاست که آیا این دوستان فراموش کار نطقها و عکس العمل های تند خویش را از یاد برده اند یا به اشتباه خود پی برده اند یا فلانی که شما دیوش میپنداشتید و وی را عنصری نامطلوب  نا کارآمد می خواندید به درگاه باری تعالی توبه کرده یا دنیا پرستی و وعده های رنگارنگ تاب توان تحمل منش خویش را از هوش و حواستان ستانده و همچون ... بند در هم دریده اید و به منزل مقصود که همان وکیل مقبول ملت باشد با دسته گلهایی از جنس مردم فریبی رهسپار گشته اید.

خداوند عاقبتمان را بخیر کند.انشاءالله

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
ایران بصیر تا ابد استوار خواهد ماند
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۱۲ خرداد۱۳۹۱

دادگران بوکان

:: موضوعات مرتبط: خبر
بوکان در تسخیر بامیه فروشان
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲ خرداد۱۳۹۱

بیرون از خانه که پا می گذاری سر هر چهار راه علی الخصوص از میدان انقلاب تا فرمانداری امکان ندارد حضور یک دستگاه فرغون حامل انباشتی از بامیه های شیره مالی شده مشامت را ننوازد. قبلاً ها حدود ده دوازده سال پیش بامیه و یار همیشگی اش زولبیا فقط در ماه مبارک رمضان آنهم نه بر روی فرغون بلکه پشت ویترین قنادی ها خونمایی می کرد. اما غربت روزگار دامن بامیه و زولیبا را هم گرفته و این دو یار دیرین را از هم جدا کرده و بامیه را نزد خلق محبوبتر نموده. علت مقبولیت بامیه را نمی دانم اما دلیل تکثر بامیه فروشان شهر را فقط در یک چیز می توان دید،‌ آنهم بیکاری است که به راستی نزدیک است اپیدمی شود. در شهر و دیار ما،‌ به قول مردم کوچه بازار در شهر ما که نه کارخانه آنچنانی وجود دارد که جوانان در آن مشغول شوند، نه فن و حرفه ای که بتوان از آن نانی در آورد اینست که نیمی از ملت بامیه فروش شده اند و خیایان ها را با آن فرغون های صفر کیلومترشان قرق کرده اند و هرکدام با نوایی خاص فریاد می زنند بامیه، بامیه جوان....

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
قتل یا خودکشی؟
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱

 

گزارش ویژه از پرونده سمیه

 

سمیه دختر 20 ساله ای که 16 فروردین ماه امسال ناپدید و بعدازظهر هشت روز بعد از مفقودی،  جنازه اش در کنار سیمینه رود پیدا می شود. این موضوع امروزه نقل بسیاری از محافل بوکانی ها شده و هر کسی، مطلع و غیر مطلع از اصل ماجرا خواسته و ناخواسته بر شایعات و کذبیات این ماجرا می افزاید.برای پایان دادن به گمانه زنی هاو اقناع اذهان عمومی لازم دانستیم گفتگوهایی پیرامون این واقعه با متولیان رسیدگی به پرونده ترتیب دهیم.حجت الاسلام گل حسینی دادستان شهرستان بوکان از اصل ماجرا که نتیجه تحقیقات فشرده و شبانه روزی بازپرس پرونده است پرده برداشت:

سمیه دختر بیست ساله ای که صبح روز 16 فروردین همراه مادرش و به قصد رفتن به مدرسه از خانه خارج می شود در نیمه های راه رسیدن به مقصد از مادرش جدا می شود، مادر هم به تصور اینکه دخترش به مدرسه رفته به خانه باز می گردد، اما با ادامه تأخیر دختر خانواده از بازگشت به خانه موضوع به اطلاع مأمورین انتظامی می رسد. سریعاً پرونده ای تشکیل و از همکلاسی ها و خانواده دختر گمشده تحقیقات به عمل می آید، معلوم می شود که سمیه با افرادی رابطه تلفنی و حضوری دارد و گفته های دوستانش حکایت از این دارد که قرار است دوست پسرهای سمیه برای وی یک خانه مجردی اجاره کنند تا سمیه از خانواده اش جدا زندگی کند. دادستان بوکان ادامه داد از روز مفقود شدن سمیه تلفن همراهش هم خاموش شد و خبری از وی نشد تا اینکه جنازه اش را در پارک ساحلی پیدا می کنند. سریعاً جنازه توسط پزشکی قانونی شهرستان بوکان مورد بررسی قرار می گیرد. هیچ آثار ضرب و جرح و کبودی و مقاومتی در وی دیده نمی شود و بکارتش هم دست نخورده مانده یعنی هیچ تعرض و تجاوزی به متوفی صورت نگرفته و ظاهر جسد کاملاً سالم است. جنازه برای تحقیقات بیشتر و کالبد شکافی و آزمایشات سم شناسی به پزشک قانونی استان ارجاع داده می شود. پزشک قانونی استان هم نظر پزشکی قانونی بوکان را تأئید می کند و روشن می شود که سمیه همان روز مفقود شدن جان باخته است و علت مرگ خفه شدن در آب تشخیص داده می شود اما با روشن شدن نتایج آزمایشات سم شناسی هرچه بیشتر واقعیت هویدا خواهد شد.

در این رابطه تاکنون هشت نفر دستگیر شده اند یک نفر از بازداشت شدگان که مظنون اصلی ماست چهل سال سن دارد و متاهل است خود اعتراف کرده که قبل و بعد از مفقود شدن سمیه با وی تماس داشته و قرار بوده روز 16 فروردین برای وی یک خانه اجاره کند البته تحقیقات در مورد هفت نفر دیگر همچنان ادامه دارد.

گل حسینی در ادامه گفته هایش پرده از این مسئله برداشت که سمیه در آخرین دست نوشته های شخصی اش برای رسیدن روز 16 فروردین لحظه شماری کرده و اشتیاق فراوانی برای رسیدن به این روز داشته است و بارها از خودکشی و خلاصی سخن به میان آورده است. وی افزود تحقیقات در مورد این پرونده به صورت ویژه ادامه دارد و تا روشن شدن موضوع و احراز علت اصلی مرگ (خودکشی یا قتل) بررسی ها ادامه خواهد یافت. دادستان شهرستان بوکان گفت از مردم غیور و فهمیده شهرستان بوکان درخواست می شود در صورت وجود هرگونه اطلاعاتی از این پرونده سریعاً آن را به ما ارائه دهند.

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۶ بهمن۱۳۹۰

"سد سیمینه بوکان دستاویزی برای منتخب ماندن"

اواسط دهه چهل بود که تب سدسازی در منطقه ما بالا گرفت سد شهید کاظمی (کوروش کبیر) بر روی زرینه رود در آن دوران به بهره برداری رسید و مطالعات برای احداث سد سیمینه آغاز شد اما بعد از چندی آن شور و شوق رنگ باخت و تا اواخر دهه هفتاد سخنی از سرانجام این طرح به میان نیامد تا اینکه در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی این طرح به تصویب رسید و استارت مطالعات آن زده شد پگیری و ممارست نماینده وقت( حاج انور حبیب زاده) سبب شد وزارت نیرو قبل از پایان فاز دوم مطالعات سد، کلنگ احداث آن را بر زمین بکوباند.

به گونه ای که بعدها سبب شد فتاح وزیر نیرو وقت در پاسخ به پیگیری حبیب زاده در مورد چند و چون وضعیت سد مذکور، کلنگ زنی سد سیمینه را یکی از اشتباهات وزارت نیرو قلمداد کند( جهان اقتصاد شماره3668)

حبیب زاده نماینده مردم بوکان در دوره پنجم و هفتم کتاب ئاوینه خزمه ت( گزارش عملکرد دوران تصدیش- زمستان 86)، ضمن اعلام تصویب پروژه سد سیمینه در سال 83 و گنجانده شدن اعتبار در بودجه سال 84 برای طرح مذکور ردیف اعتبارات پروژه سد سیمینه را اینگونه آورده است سال شروع 84 و اتمام آن در سال89! اعتبارات تخصیصی به ترتیب از سال 84 پانصد میلیون تومان، 85 پنج میلیارد تومان، 86 نه میلیارد تومان، 87 چهارده میلیارد تومان، 88 هفده میلیارد تومان و در سال اتمام پروژه 89 دوازده میلیارد تومان.روند رو به رشد پروژه مذکور در اوایل دوره هشتم که با تکیه زدن دکتر محمد قسیم عثمانی بر مسند نمایندگی مردم بوکان مصادف بود با افتتاح کانال انحرافی آن شدت گرفت و بر اشتیاق مردم منطقه برای اتمام این پروژه تاریخی افزود به صورتی که عثمانی در اسفند89 در مصاحبه با هفته نامه کوشا ویژه بوکان روند احداث سد سیمینه را مطلوب توصیف کرد.

اما داستان به اینجا ختم نشد عثمانی که با شعار ساماندهی به وضعیت نامساعد کشاورزان منطقه وارد گود انتخابات شده بود همیشه و همه جا از پیگیری هایش برای اتمام احداث سد سیمینه سخن می راند تا اینکه در همایشی که تابستان 90 به مناسبت روز شوراها در سالن سیمرغ شهرستان بوکان ترتیب یافته بود اعلام کرد توانسته بودجه 40 میلیاردی را برای تسریع در اتمام پروژه مذکور اخذ نماید.البته این وعده همراه بود با گله مندی وی از غرق شدن آینده این طرح در تلاطم امور اداری( مرزداران20- تیر90)این جریان و گمانه زنی ها در مورد میزان اعتبار اختصاصی به سد سیمینه با سپری شدن روزهای تابستان شدت بیشتری یافت تا اینکه عثمانی در اظهاراتی غیرمنتظره و در همان جمع قبلی البته بعد از حدود یک ماه که اینبار برای شنیدن گزارش عملکرد وی در همان محل گرد آمده بودند، اعلام داشت :بودجه سد سیمینه که 20 میلیارد آن در قانون بودجه 90 گنجانده شده و 20 میلیارد دیگر آن از اعتبارات ریاست جمهوری تخصیص یافته به حدود 16 میلیارد تومان تقلیل یافته است و شنیده ها حکایت از حذف بیست میلیاردوم دارند.البته این تنزل در میزان بودجه سد سیمینه همراه بود با خبر بحث برانگیز توقف سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه توسط وزیر نیرو(امانت شماره 960) که بیشتر از پیش سرانجام مبهم پروژه تاریخی سد سیمینه را مورد توجه همگان قرار داد؛باید خاطر نشان کرد عثمانی در پاسخ به سؤالی پیرامون همین موضوع به صراحت ارتباط سد سیمینه با دریاچه ارومیه را کتمان کرده است و این در حالی است که مسئولان زیست محیطی از جمله محمد باقر صدوق معاون طبیعی سازمان محیط زیست بر خلاف ادعای دکتر عثمانی آنچه را که باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شده است، ساخت سد روی رودخانه های ورودی به دریاچه ارومیه دانسته اند.( آراز شماره224)با این اوصاف عثمانی در ادامه روند اعلام گزارش عملکرد خود در گفتگو با یکی از نشریات محلی با بیان این نکته که هنوز برای ادامه احداث پروژه سد سیمینه هیچ پیمانکاری تعیین نگردیده از صرف ده میلیارد و هفتصد میلیون تومان در سال 90 برای این طرح خبر داد( صدای آشنا شماره82) حال اینکه به گفته مسئولان امر و آگاهان به موضوع از ابتدای سال تاکنون فقط پنچ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح اخذ گردیده است.البته این روند نه تنها سبب سکون در اجرای طرح سد سیمینه شد بلکه همچون مرضی مسری گریبان گیر سد خراسانه هم شد به گونه ای که به گفته مدیر عامل آب منطقه ای استان آ. غ سد خراسانه با 80 درصد پیشترفت در سال 89 باید به اتمام می رسید( آراز شماره 224).در همین رابطه فرماندار بوکان نیز در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که نیمه اول امسال "1390" سد خراسانه آبگیری خواهد شد(صدای آشنا شماره 82).اکنون که در اواخر سال 90 هستیم هیچ اطلاعی از آينده مبهم سد خراسانه هم در دست نیست. در آخر قضاوت را به شما خوانندگان گرامی وا می گذاریم، مع الوصف به نظر شما می توان به آینده سد سیمینه رود خوش بین بود؟!

کلیه مستندات و مستدلات مذکور در این نوشتار  موجود و محفوظ اند. در صورت نیاز با مدیریت وبلاگ تماس گرفته تا در دسترستان قرار گیرند.

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، میدانم که میدانید، خبر
نگاه...!!!
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۲۹ دی۱۳۹۰

دادگران بوکان

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
جوان بوكاني و هك سايت اسرائيلي
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۲۸ دی۱۳۹۰

سامان خانه بگي نفر اول مسابقات هك كشور در واكنش به ترور دانشمند شهيد احمدي روشن اقدام به هك يك سايت اسرائيلي كرد و آن را جوابي از سوي جامعه علمي ايران به اقدام ملعونانه ترور دانشمندان ايراني توسط رژيم صهيونيستي دانست.

 سايت WWW.Shahyad.net متعلق به نشریه شهیاد تنها روزنامه فارسی زبان چاپ اسرائیل كه رژيم صهيونيستي از آن جهت تبليغات منفي براي فارسي زبانان در سراسر جهان استفاده مي كند هفته گذشته توسط نوجوان بوكاني مورد حمله قرار گرفت. اين سايت در حالت عادي فيلتر است  اما دسترسي به آن توسط فيلتر شكن و همچنين در كشورهاي فارسي زبان ديگر به راحتي امكان پذير بود.

سامان خانه بگي در مصاحبه با خبرنگار ما اعلام كرد: بعد از يك هفته حمله به اين سايت موفق شدم حدود يك ساعت سايت را در اختيار داشته باشم و آرشيو سايت كه شامل بيش از  4500 مطلب بود را حذف كنم،مسئولان سايت بلافاصله بعد از هك مشغول به بازسازي سايت شدندكه به دليل صدمات شديد امنيتي به سايت حتي اگر نسخه پشتيبان مطالب را هم در دست داشته باشند بازسازي سايت غير ممكن است.

:: موضوعات مرتبط: خبر
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۲۵ دی۱۳۹۰
مرگ بر آمریکا و اندیشه های آمریکایی
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۲۱ دی۱۳۹۰
 
صبح امروز در حالی یک چهره علمی کشورمان و یکی از همراهانش در یک اقدام تروریستی به شهادت رسیدند که اندیشکده‌های آمریکایی دیروز از ضرورت حمله به ایران سخن گفته بودند و مقامات اسرائیلی و انگلیسی نیز پیرامون چگونگی مقابله با برنامه هسته‌ای ایران با یکدیگر در تلاویو ملاقات کردند.
پرپر کردن فرزندان این خاک کار تازه این بیگانگان با انسانیت نیست .
:: موضوعات مرتبط: خبر
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲۰ دی۱۳۹۰
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲۰ دی۱۳۹۰
تکذیبیه یک خبر
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۱۸ دی۱۳۹۰
یک کرد ایرانی الاصل رئیس جمهور عراق
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۱۵ دی۱۳۹۰

 

جد جلال طالبانی بوکانی است

برای دیدن ادامه مطلب روی تیتر کلیک کنید

:: موضوعات مرتبط: خبر
تصاویری از سفر رهبری به بزرگترین شهر کردنشین ایران(کرمانشاه)
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۲۷ مهر۱۳۹۰

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۰
"بیش از یک چهارم از جمعیت بوکان در سکونت گاه های غیر رسمی زندگی می کنند"

هفته نامه شهروند امروز در شماره اخیر خود در مقاله ای با عنوان سیاست های پوپولیستی برای تهی دستان با درج جدولی از وضعیت شهرهای گوناگون کشور، بوکان و مهاباد را بعد از ارومیه در صدر شهرهای دارای سکونت گاههای غیررسمی قرار داد. طبق این گزارش ارومیه به 2/105هزار نفر در جایگاه نخست این تقسیم بندی قرار دارد و شهرستان های بوکان با 45 و مهاباد با 34/6 هزار نفر در رتبه های بعدی قرار دارند. این هفته نامه به نقل از معاون فنی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران نوشت طبق آمار موجود در ایران در خوشبینانه ترین حالت یک هفتم جمعیت شهری کشور در سکونتگاههای غیررسمی زندگی می کنند. این جمعیت حدود 8تا 7 میلیون نفر برآورد می شود. پیش بینی می شود در صورت ادامه روند موجود در 10 سال آینده این سکونت گاه ها یک چهارم جمعیت شهری کشور را شامل خواهند شد. تراکم جمعیت مناطق غیر رسمی به طور متوسط حدود 250 نفر در هکتار است که نسبت به متوسط تراکم شهری نزدیک به 5 الی 7 برابر است. این ارقام بیانگر شدت تراکم افراد در سکونت گاههای غیررسمی است. به گفته کمال کریمی رئیس شورای شهر بوکان درصد قابل توجهی از جمعیت شهرنشین این شهرستان در سکونت گاههای غیررسمی و حواشی شهر که عموماً فاقد امکانات اولیه از جمله شبکه گازرسانی و فاضلاب شهری هستند زندگی می کنند این مسئول با بیان اینکه ساکنان این مناطق از جمله منطقه سی متری اسلام آباد در وضعیت بسیار نامناسب بهداشتی به سر می برند اعلام کرد برابر قانون شهرداری ها و نهادهای خدماتی هیچ مسئولیتی در قبال ساکنان سکونت گاههای غیررسمی ندارند. رئیس شورای شهر بوکان در گفت گوی اختصاصی با خبرنگار صدای آشنا افزود: گام اول برای واکاوی مشکلات این مناطق و چاره جویی برای آن شناخت سکونت گاههای غیر رسمی است همانگونه که از نام این مناطق پیداست سکونت گاههای غیر رسمی به مناطقی گفته می شود که هیچگونه مجوزی برای ساخت و ساز در آن از هیچ یک مراجع ذیصلاح اخذ نگردیده است و عموماً بدون برنامه ریزی قبلی و فراهم نبودن هیچ نوع زیر ساختی از جمله شبکه گاز رسانی، آب شرب شهری و فاضلاب و حتی برق و تلفن ساخت وسازهای قارچ گونه ای که عمدتاً شبانه بدور از چشم ماموران شهرداری و پلیس ساختمانی است پدید آمده است. کریمی در ادامه گفت: بوکان به عنوان دومین شهر مهاجر پذیر کشور با مشکلات عدیده ای روبروست اما با این حال به عنوان یک شهر تفریحی و سیاحتی مقصد بسیاری از میهمانان و مسافران است. وی با تأکید بر این مسئله که کلیه نهادهای خدمت رسان قبل از اختصاص امکانات برای مناطق شهری چگونگی وضعیت و امنیت ساخت و سازهای صورت گرفته در مناطق مورد نظرشان را از شهرداری استعلام می نمایند که متأسفانه نبود هیچگونه سابقه یا مدارکی مبنی بر اخذ مجوز ساخت در مناطقی همچون سی متری اسلام آباد در شهرداری خود به خود خدمت رسانی و اجرای برنامه های عمرانی در این مناطق با مشکل مواجه می شود. کریمی به عنوان مثال: به بلوار در دست احداث در منطقه ی سی متری اسلام آباد این شهر اشاره کرد و افزود این پروژه در طرح تفضیلی تعریف نشده بود به همین دلیل خسارت دهی به مالکینی که ملکشان بر روی مسیر اجرای طرح قرار دارد بسیار دشوار و تقریباً غیر قابل جبران بود که رأی زنی های اعضای شورای شهر با مسئولان استانی تا حدودی این مشکل رفع گردید. کریمی یکی از علل گسترش و حجم بالای ساخت و سازهای غیرقانونی و غیر ایمن در مناطق حاشیه شهر بوکان را اقدام برخی از مالکین جهت رونق بخشی به املاک خود اعلام کرد. وی به خبرنگار ما گفت: که در سالهای اخیر برخی از زمین داران قطعاتی از املاک خود را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می دادند تا در آنجا ساخت و ساز نمایند و با این ترفند به مابقی مایملک خود ارزش مضاعف می بخشیدند. کریمی ممانعت از ساخت و ساز درسکونت گاههای غیر رسمی شهرستان را به نفع ساکنان این مناطق دانست و گفت: به علت اینکه هیچگونه نظارتی بر نحوه ی ساخت و ساز و کیفیت سازه ها در این نواحی وجود ندارد به صورتی که در برخی از این ساختمان ها حتی پلان هم تعریف نشده و ساختمان بدون پی احداث گردیده است که این مسئله در صورت بروز هرگونه حادثه ای عواقب بسیار ناگواری را در پی خواهد داشت. رئیس شورای شهر بوکان بر ضرورت برنامه ریزی برای پایان دادن به وضعیت نابسامان این مناطق علی الخصوص  منطقه پشت سی متری اسلا آباد تأکید کرد و گفت دولتمردان باید تسهیلاتی را برای ساکنان این مناطق که عموماً از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند فراهم آورند و با چاره اندیشی اصولی اقداماتی را در راستا صورت دهند. کمال کریمی در ادامه این گفت وگو با اشاره به این نکته که هم اکنون غالب ساکنان سکونت گاههای غیررسمی این شهرستان از نعمت برق، تلفن و آب لوله کشی بهره مند هستند افزود که مطالعات برای گاز رسانی به منطقه سی متری اسلام آباد در دستور کار قرار دارد و با پیگیری های مستمر فرماندار محترم جناب آقای حاج حسن عباسی و دکتر محمد قسیم عثمانی نماینده ی توانای شهرستان در مجلس شورای اسلامی امیدواریم در آينده ای نزدیک عملیات گازرسانی به این مناطق آغاز شود وی در ادامه گفت: باید متذکر شد که این اقدامات به منزله ی مشروعیت بخشی به ساخت و سازهای غیر رسمی نیست ومسئولین صرفاً به عنوان وظیفه انسانی خود بر خود واجب می دانند که در صدد کسب امکانات و خدمات رفاهی در شأن ساکنان این مناطق باشند. کریمی با تأکید دوباره بر خدمت رسانی به ساکنان این مناطق عمده ترین خدمت شهرداری به ساکنان سکونت گاههای غیررسمی بوکان را جمع آوری زباله ها و پسماند خانوارهای ساکنان این مناطق برشمرد.
کریمی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به محدودیت های مالی شهرداری و شورای شهر این شهر به علت کافی نبودن میزان این اعتبارات و بودجه های اختصاص یافته به این شهرستان اشاره کرد و گفت: بودجه عمرانی اجرایی شهرداری بوکان سالانه هشت و نیم میلیارد تومان است که بیش از نیمی از این مبلغ صرف امورات اجرایی از جمله جمع آوری زباله های شهری می گردد و خدمت رسانی مطلوب به شهروندان بوکانی را با این سقف اعتبار بسیار دشوار دانست.
کمال کریمی رئیس شورای شهر بوکان در ادامه این گفتگو با بیان اجمالی از فعالیت های شورای شهر بوکان به اتمام پروژه ترمینال شهرستان اشاره کرد وی این طرح را یکی از نیازهای اساسی این شهر برشمرد و مطلب چاپ شده در یکی از نشریات محلی را خلاف واقع اعلام کرد و گفت صد در صد این طرح اجرایی شده و آماده بهره برداری است و بزودی طی مراسمی به بهره برداری خواهد رسید.
گزارش و مصاحبه از رسول گلباخی
:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
آخر پیری و معرکه گیری!!!
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۰

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، خبر
هفته دفاع مقدس گرامی باد
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۵ مهر۱۳۹۰
گفتیم چه شد یاد شهیدان!؟ گفتند...

               یک کوچه به نامشان نکردیم مگر؟ 

:: موضوعات مرتبط: خبر
تولدت مبارک دادگران
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۰
روز قدس نزدیک است
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۰
 آری دیگر
بنی آدم اعضا یکدیگر نیستند.

که اگر بودند خون به جای شیر کودکان غزه را سیراب نمی کرد.

و گلوله
کودکان را خواب
و قبر
گهواره ابدی آنان نمی شد...


:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
سرانجام کارخانه نساجی
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۰

 

سرمایه گذاران کارخانه نساجی بوکان حتی برای یک روز هم به تعهدات خود عمل نکرده اند

در گفتگو با فرماندار بوکان وضعیت کارخانه نساجی خاتم الانبیاء این شهرستان تشریح شد

مدت مدیدی است که تعطیلی کارخانه نساجی بوکان و ابهام در مورد آینده این واحد تولیدی  سبب طرح سؤالات متعددی برای شهروندان در خصوص چندوچون این مسئله شده است به همین دلیل لازم دانستیم وضعیت نهایی و سرانجام این تجربه ناموفق در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه را از یکی از مسئولان جویا شویم به همین مناسبت گفتگویی اختصاصی را با جناب آقای حاج حسن عباسی فرماندار محترم شهرستان بوکان ترتیب دادیم. در ابتدای این گفتگو فرماندار شهرستان بوکان با بیان توضیحاتی در مورد پیشینه طرح، مصاحبه با خبرنگار ما را اینگونه آغاز کرد، مطالعات و اجرای طرح کارخانه نساجی خاتم الانبیاء بوکان در دوره اول ریاست جمهوری آقای رفسنجانی صورت گرفت و به مرحله بهره برداری رسید. افتتاح چنین پروژه ی عظیمی در بوکان رشد و شکوفایی و اشتغال پایدار را برای جوانان جویای کار منطقه به ارمغان می آورد به صورتی که مسئولین وقت جهت تسهیل در تحقق این مهم از کلیه امکانات موجود در آن زمان بهره گرفتند و از تسهیلات ارزان و انواع و اقسام حمایت های گوناگون گرفته تا اختصاص زمین در بهترین نقطه از شهر از این دسته اقدامات بود.

سرمایه گذاران هم متعهد شدند که علاوه بر ایجاد اشتغال به صورت مستقیم برای 925 نفر با تولیدات خود نیازهای منطقه را هم برطرف نمایند که متأسفانه بعد گذشت بیش از بیست سال از آغاز به کار این کارخانه این تعهدات حتی برای یک روز هم عملی نشدند و سرمایه گذاران هر بار به بهانه های گوناگون از جمله استفاده از دستگاه های نامرغوب و نا کارآمد و انتقال دستگاه های باکیفیت به مناطق دیگر، ایجاد بدهی های کلان و...هربار بر سر راه ادامه فعالیت این واحد تولیدی سنگ اندازی کردند. عباسی افزود: اما از ابتدای تصدی بنده فشارهای سرمایه گذاران جهت فروش قسمتی از زمین اختصاص یافته به کارخانه برای پرداخت بدهی ها و معوقات این واحد افزایش یافت و به همین منظور جلسات فراوانی در فرمانداری بوکان تشکیل گردید به صورتی که نتایج حاصله از این گفتگوها و تحقیقات شک های ما را به یقین تبدیل کرد که متأسفانه سرمایه گذاران هیچ تمایلی به اجرای تعهدات خود ندارند و فقط به دنبال فروش زمین کارخانه هستند که در زمان اجرای طرح با قیمت بسیار نازل در اختیار آنها قرار گرفت که امروزه بهای گزافی دارد و برداشت ما از عملکرد آنها و بدهی های ایشان این بود که عمداً خود مسبب به وجود آمدن این بدهی ها شده اند تا برای اخذ اجازه فروش و اقناع ما دلیل قانع کننده ای ارائه کرده باشند که خوشبختانه با تحقیقات انجام شده نه تنها این اجازه به آنها داده نشد بلکه مالکیت آنها بر زمین مذکور مشروط به ادامه فعالیت صنعتی آنها در آن شد به صورتی که طبق مستندات به دست آمده مالکیت سرمایه گذاران کارخانه نساجی بوکان منوط به انجام فعالیت کارخانه است(زمین کاربری صنعتی دارد) و فروش و تفکیک و تغییر کاربری آن عملاً ممکن نیست و نخواهد بود با این حال متأسفانه قسمتی از این زمین ها قبل شروع به کار دولت نهم و دهم به دادگستری فروخته شده بود .

عباسی در ادامه این بحث با بیان اینکه سرمایه گذاران طرح با پیش کشیدن بحث انتقال کارخانه به شهرک صنعتی وزارت صنایع و معادن شیوه دیگری را طراحی نمودند که این مسئله با هوشیاری فرمانداری و استانداری مخالفت با آن و ارائه دلایل منطقی بار دیگر از رسیدن آنها به مقاصدشان جلوگیری شد. وی افزود وزارت صنایع موافقت با انتقال را مشروط به نظر مساعد استانداری آذربایجان غربی نموده بود که استاندار محترم نیز، مسئله را با فرمانداری مطرح نمودند و ما نیز با صراحت با این مسئله مخالفت نمودیم و استانداری هم با توجه به دلایل فرمانداری بوکان با طرح انتقال مخالفت کردند، عباسی در خصوص شرایط فرمانداری جهت موافقت با انتقال کارخانه به شهرک صنعتی به خبرنگار ما گفت : فرمانداری در صورتی با این مسئله موافقت خواهد کرد که سرمایه گذاران به کلیه تعهدات خود در قبال کارگران و کارکنان کارخانه برابر قانون کار عمل نموده و با پلانی اصولی و مهندسی و به شرط ایفای تعهدات محقق نشده خود عمل نمایند.

عباسی با بیان این مطلب که بنا به اظهار کارفرما هم اکنون کارگران و کارکنان نساجی هیچ معوقه ای ندارند اعلام کرد مسئله باقی مانده در خصوص معوقات کارکنان بحث سنوات خدمت است که متأسفانه تاکنون در این خصوص نتیجه ای حاصل نشده است.

فرماندار بوکان با بیان اینکه اگر سرمایه گذاران طرح به تعهدات خود عمل نمایند و حسن نیت خود را در جهت شروع به کار دوباره واحد تولیدی خود به ما نشان دهند دولت حاضر به هرگونه همکاری و اختصاص هر نوع تسهیلات جهت راه اندازی دوباره این واحد تولیدی خواهد بود. اما تا زمانی که سرمایه گذاران به فکر فروش زمین و فرصت سوزی باشند دولت با تمام توان با این گونه اقدامات مقابله خواهد کرد. حاج حسن عباسی با برشمردن چندین طرح از جمله کارخانه قند از کلیه سرمایه گذاران دعوت به سرمایه گذاری در شهرستان بوکان نمود و گفت بوکان دارای پتانسیل های فراوانی برای سرمایه گذاری است و ما از هرکه که بخواهد از این فرصت ها استفاده نماید با آغوشی گرم استقبال خواهیم کرد.   

مصاحبه از رسول گلباخی
:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
اشتباه یا .......
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۰

جوابیه صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه مرزداران در خصوص تشکر از نماینده سابق بوکان

ضمن عرض سلام و خسته نباشید به سردبیر و دبیران محترم نشریه مرزداران

احتراماً به استحضار می رساند؛ در خواست صدور مجوز نشریه مرزداران مربوط به سال 1388 می باشد، یعنی دوران نمایندگی دکتر محمد قسیم عثمانی و جهت تسریع در صدور مجوز این نشریه مکاتباتی با دفتر دکتر عثمانی انجام شده بود ، و جناب آقای انور حبیب زاده در صدور مجوز این نشریه هیچ اقدامی انجام نداده اند.

لذا از گردانندگان  محترم نشریه مرزداران اعم از دبیران واحدها و بخش سردبیری استدعا دارم در خصوص تهیه و چاپ مطالب دقت لازم را انجام دهند و از چاپ مطالب خلاف واقع جدا خوداری فرمایند.

با تشکر

حامد قدرتی

صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه مرزداران

منبع :پیام بوکان

:: موضوعات مرتبط: خبر
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۰
لغو کنسرت گروه ژوان در بوکان
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۰
"لغو کنسرت گروه ژوان در بوکان"کنسرت گروه موسیقی ژوان به سرپرستی و آهنگسازی رهام سبحانی که قرار بود در روزهای 29، 30 و 31 تیرماه در فرهنگسرای سیمرغ شهر بوکان به یاد استاد حسن زیرک خواننده ی اسطوره ای کرد برگزار شود یک روز مانده به اجرا به علل نامعلوم لغو شد.این در حالی است که از حدود دو هفته پیش خبر این کنسرت در خروجی برخی از سایت های خبری منطقه قرار گرفت و مراکز عرضه بلیط این برنامه تعداد قابل توجهی بلیط را در اختیار علاقه مندان قرار داده بودند.گفتنی است هنوز هیچ دلیلی برای لغو این کنسرت از سوی متولیان و مسولان در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
آن فروشندهٔ بلال در جوانی ...آن دخیل در حذفِ ایران از جام جهاني
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۰

 
در سوابق ورزشی شیخنا آورده‌اند که مدتی رکود دار دوی ۱۱۰ متر با مانع بود، از آن روی به راحتی همه موانعِ ریاستش بر فدراسیون فوتبال را از سرِ راه برمی داشت و کوچک‌ترین چشم زخمی برنمی داشت! 

گویند هر کس در عرصه‌ی مدیریت با شیخنا همکاری می‌کرد، پس از مدتی از درد گردن ناله می‌کرد! پس عده‌ای از مجرب‌ترین پزشکان را مسؤل بررسی این بیماری نادر کردند و پس از مدتی کاشف به عمل آمد که این گردن درد به خاطر آن است که شیخنا همه شکست‌ها را به گردن دیگران می‌اندازد و تنها در هنگام پیروزی هاست که دو اسبه می‌تازد! طرفه آنکه وقتی او را می‌گفتند: «چرا پس از کسب نتایج ضعیف تیم ملی استعفا نمی‌دهید؟!» پاسخ می‌داد: «این کار شانه خالی کردن از بار مسؤلیت است!» و سپس این شعر را در جواب آنان زمزمه می‌کرد: 

                                        «این همه از جدایی، دیگه نگو، دیگه نگو!»

گویند پس از شکست تیم امید به او گفتند: «به نظر می‌رسد که دیگر بهانه‌ای برای ماندن ندارید!» ‌ پس مولانا به ریش آنان خندید و پاسخ داد: «‌چه بهانه‌ای بالا‌تر از تعلیقِ فوتبال ایران! فوتبال ما از نظر ساختاری ایراد دارد! چه من باشم و چه نباشم، فرقی ندارد!» پس او را گفتند: «قربانت شوم! اگر بود و نبود تو فرقی نمی‌کند، پس چرا نمی‌روی؟!» ‌ مولانا پاسخ داد: «هه هه هه! دقت نکردی! ماندن یا رفتن من برای فوتبال فرقی نمی‌کند، برای من که فرق می‌کند!» 

نقل است که شیخنا چشمش را می‌بست و غیب می‌گفت! مثلا پس از حذف تیم ملی در رقابت‌های جام‌ملت‌های آسیا در جواب منتقدان گفت: «من مطمئنم که اگر ما در اینجام نتیجهٔ خوبی می‌گرفتیم، این همه از ما انتقاد نمی‌کردید!!» 

گویند شیخنا بسیار رئوف‌القلب بود و ناراحتی کسی را تاب نمی‌آورد؛ از آن رو پس از حذف تیم ایران از مقدماتی المپیک ۲۰۰۸، وظیفه دلداری از مردم را، به عنوان دبیر کل کمیته ملی المپیک، یک تنه بر عهده گرفته بود و پیوسته می‌گفت: «اشکالی ندارد، چهار سال بعد صعود می‌کنیم!» 

حکایت کنند که زمانی شیخنا در برنامه عادل خان فردوسی‌پور گفته بود: «استرسی که در طول ۳ سال مدیریت در فدراسیون فوتبال بر من وارد شد بی‌سابقه بود!» گویند استادنا مایلی کهن با شنیدن این سخن گفت: ‌ «بدانید و آگاه باشید، که شیخنا از ترس برکناری از ریاست فدراسیون استرس گرفته است!» 

نقل است که شیخنا در باب شکست از تیم اردن در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا، جواب منتقدان را این‌گونه داده بود: «باخت به اردن که چیز جدیدی نیست، پیش از این نیز در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ به اردن باخته بودیم!» 

در محبوبیت شیخنا همین بس که خود در جایی گفته بود: «اطمینان دارم که اگر مرا برای تصدی وزارت ورزش معرفی کنند، یک رای هم نمی‌آورم!» 

گویند روزی اهالی فوتبال او را دعا بکردند که شیخنا علی بر گردن فوتبال دوستان و جراید ورزشی حقی بسیار دارد! سبب را پرسیدند؛ مریدی از آن میان پاسخ داد: «‌هیچ کس نمی‌توانست اهالی فوتبال و اصحاب جراید را در حول یک موضوع به وحدت برساند!» ‌ گفتند: «اینکه گفتی یعنی چه؟!» پاسخ داد: «‌مگر نمی‌بینید که پس از مدت‌ها کافهٔ خلق، از پا به توپان گرفته تا قلم به دستان، در باب استعفای شیخنا هم صدا شده‌اند؟!» 

گویند این اواخر که فشار بسیاری بر شیخنا وارد می‌شد تا لباس ریاست را به کناری بیندازد و این قدر فوتبال ایران را به زحمت نیندازد، روز و شب این ذکر را با خود زمزمه می‌کرد: 

      «من ترک پست و میز و مقامم نمی‌کنم!        صد بار توبه گر بکنم، این نمی‌کنم!»

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
گفتگو با نجف زاده خبرنگار جنجالی 8/30
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۰
 ما از «خودی» بیشتر از «بی‌خودی» می‌خوریم.
از وقتی که برگشتم، فضا با قبل از رفتن متفاوت است. وقتی برگشتم، دیدم فضا برای انتقاد خیلی باز است

:: موضوعات مرتبط: میدانم که میدانید، خبر
نشریات المپیکی -وبلاگ های در پیتی!!!!!
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۵ تیر۱۳۹۰
نشریات المپیکی - وبلاگ های در پیتی !!!!!

باز ما ماندیم وشهری بی تپش

وآنچه کفتارست و گرگ و روبه ست.

گاه می گویم فغانی برکشم

باز می بینم صدایم کوته است.


پست یکی از دوستان و وبلاگ نویسان مرا واداشت که برخلاف میلم به گونه ای بنویسم که هیچ وقت تمایلی بدان نداشته ام منظورم همان جوابیه نوشتن یا هرچیز دیگری که می شود نامگذاریش کرد است.

وقتی که برای خود می نویسی هرچه که در درون داری بروی کاغذ می آوری وکسی هم انتظار شنیدن نظرات عموماً شخصی وخارج از انصاف را ندارد، اما وقتی که پا درعرصه می گذاری که با کلامت دیگران را به واکنش وا می داری دیگران منافعشان را از گزند کلامت درامان نمی بینند انتظار دفاع ومقابله به مثل از طرف متضرر خارج از عرف وعقل نیست. نه می خواهم مقابله به مثل کنم نه اینکه نایی برای ایجاد جنگ وجدال در خود می بینم هرآنچه هست حقیقتی است به روشنی آفتاب که شاید کوریم وآفتاب را هم نمی بینیم!

دوست خوبم اگر خاطرمبارکتان باشد یکی ازاولین مطالبتان کوشا وبلاگ کاغذی نام داشت وآن زمان با زبانی ناخوشایند به جواب برخواستم که شاید خود نیزاز آن لحن پشیمان باشم.

دراینکه مجموعه ای فعال ونکته بینید شکی نیست وهیچ شبهه ایی هم دررابطه با دلسوزیتان وجود ندارد اما عزیز برادر تو که پشت بی نامی خزیده ای وبرای خود پاتوقی مهیا کرده ای و به راحتی هرچه تمام تر عملکرد دیگران را به سخره می گیری امروز باید به دادخواهی دادگران گوش فرادهی چون دیگر کاسه کوچک صبر لبریزازناملایمات یست که بی جهت برما روا داشته اند، نشریاتی که شما با مثال نامتناسب المپیکی نام نهاده اید قبل از آنکه المپیکی باشد چند جام جهانی را هم پشت سر گذاشته اند ومتولیانشان شاید به خطا، اما چند پیراهنی از شما بیشتر پاره کرده اند. البته اگر هویت شما هم همانند ما عیان بود قضاوت را برای ما سخت  می کرد حال که نیست کار ماهم سهل تر، پس معلوم می شود که بی آنکه مستندات ادعایی خود را بررسی کنید فقط از دور بر قضاوت ناقص خود اصرار دارید. دوست خوبم شما که اینگونه پیگیر کار شده اید پس بنشینید در محکمه خود ساخته ما وگوش کنید که ما هم برای دفاع از خود ادله ای داریم.

قبل از شروع وعظ مطلبی را به خاطر شریف یادآورمی شویم آنهم  بررسی محتوای نوشته های خودتان در تمجید دوستانی است که سنگشان را به سینه می زنید  .شاید این وارسی دوباره درکی واقعی تر از نوشته های اخیرتان به شما ببخشید.

امیدوارم به پیشنهاد برادرانه ما توجه نموده واندکی تأمل به خرج داده باشید. خطاب به همه مخاطبان ومیهمانان محفل دادگرانه خود عرض می کنم که با چرخی میان مطالب پاتوق هر روزتان ناگهان متوجه می شود که خدای ناکرده نه از روی غرض مطالب چیده شده درآن به صورت یکی درمیان دروصف کمالات فلانیست . حال اگر در وبلاگ ونشریات ما(جام جم کردی، صدای آشنا وکوشا) باچنین مسأله ای مواجه شدید خواهشاً با همین لحن به ما گوشزد کنید که شاید ما کوری دیگران را بینیم اما از کری خود بی خبریم.

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۹ تیر۱۳۹۰

کردستان شمالی از شعار تا واقعیت

"به زودی"

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
دادگران مهاباد
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰

دادگران مهاباد هم آمد:: موضوعات مرتبط: خبر
ناله شکینه هم از بی توجهی مسئولان بوکانی می نالد
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰
"ناله شکینه هم از بی توجهی مسئولان بوکانی می نالد"
در ادامه مباحث قبلی پیرامون وضعیت طرحها وپروژه های مسکوت مانده شهرمان این باربه دامن نالشکینه می رویم ودردهاوگفته هاوناگفته های این نماداستواری مردم بوکان رابه بحث خواهیم نشست متاسفانه عملکرد غیراصولی وبه دوراز برنامه وپلان مسئولان شهرمان سالهاست دامنگیراین کوه شده وانگار ازدور می توان چهره درد آلود وی را دید.به همانگونه که غالب شهروندان عزیز استحضار دارند چندین سال است که پروژه احداث بلوارکنار گذر نالشکینه که ارتباط دهنده شهرک ادارات به شهرک فرهنگیان جدید است ظاهرادر حال اجراست وهراز چندگاهی صدای خودروهای سنگین شهرداری سبب شوق ساکنان مسیر این طرح می شود اما زهی خیال باطل که انگار این قصه هم سردرازی داردو شاید تمامی نداشته باشد .حدود ده پانزده سال پیش بود که زمزمه های مبنی برایجاد چنین بلواری به گوش می رسید اما شاید دوسال بعد این امر صورت واقع پیدا کرد ولودرها افتادند به جان کوه اما دیری نپایید که طرح نیمه تمام وشاید درهمان اوایل شروع متوقف شدواین روند به صورت متناوب حدود یک دهه ادامه یافت ومتاسفانه هنوزهم سرنوشتش درهاله ای ازابهام مانده .البته ناگفته نماند که  چندین سال پیش مسیر حدود یک کیلومتری از این طرح بعد هزاران آزمون خطا به بهره برداری رسید مسیری که از شهرک ادارات شروع و به ابتدای کوچه یک کوی محمدیه ختم می شود هر چند هنوز هم هراز گاهی سخن از ادامه این طرح به میان می آید که تاکنون صورت واقع به خود نگرفته است.البته خالی از لطف نخواهد بود که اشاره کنیم .قسمت های احداث شده هم خود به علل گوناگون از جمله نبود یا عدم توجه کافی به زیر سازی وملزومات مقدماتی طرح ، قابلیت استفاده ندارد سئوال اینجاست که آیا این نوع عملکرد هدر دادن منابع وسرمایه هانیست ؟ آیا قسمت های احداث شده طرح که تاکنون به علل متعدد عملا از بین رفته اند نیاز به توجه وبازسازی ندارندآیا با منابع وهزینه هایی که امروز باید صرف بازسازی وترمیم مسیر مذکور شود در15سال گذشته برای اتمام طرح کافی نبوده؟آیا قبل از هر اقدامی نباید آنی را به مطالعه درمورد آن اختصاص دهیم که لااقل معلوم شود در مسیر اجرای طرح چه موانعی وجود خواهد داشت وقبل از مواجه با آن به فکر برطرف کردن و راهه چاره باشیم ؟آیا چنین عملکردی برازنده ی شهری همچون بوکان هست ؟بهتر است مسئولان برای درک بهتر وضعیت شهرستان لااقل سالی یک بار به شهر های همجوار مسافرت کرده و وضعیت آنها را با شهر بوکان مقایسه کنند البته همانگونه که خودتان هم مستحضرید این وضعیت وعملکرد تنها به یکی دو طرح منتهی نشده وگریبانگیر بسیاری از پروژه های شهرستان است به صورتی که می توان گفت در یک دهه گذشته هر اقدامی که صورت گرفته عملا به آرزوی محالی برای کسانی که از اتمام این طرحها منتفع می شوند مبدل گشته امیدواریم که مسئولان زحمت کش شهرمان با همدلی وهمکاری وبا تلاشی مضاعف وجهادگونه به فکرخاتمه این وضعیت باشند زیرا به حق این وضعیت زیبنده ی شهری همچون بوکان نیست ونخواهد بود.

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
اخراجی ها اخراج شدند!!؟؟!!!
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۰

                  عاقبت                

؟؟!!؟!اخراجی ها اخراج شدند!!؟؟!!!

ادامه در صدای بوکان

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
خلاقیت نزد بوکانیان است و بس!!!
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۰

 

!!!خلاقیت نزد شهرداری بوکان است و بس!!!

باور کنید این پل عابر یاده فلکه فرمانداری بوکان عجب سوژه ای شد برای ما!!.حتماً تو نوشته های قبلیه بنده و دیگر دوستان به جایگاه رفیع و تاثیر گذار این پل پی بردید.اما خبر تازه اینکه شهرداری بوکان با توجه به خلاقیتی که مردم بوکان به واسته عملکرد عجیب و غیر متعارف این نهاد سراغ دارند در نهایت ناباوری صبح که از خواب بیدار شدند و با نظاره دستپخت جدید این نهاد مردم مدار حسابی شوکه شده و عموما از خوشحالی به مراکز مربوطه اعم از .... مراجعه و بابت این شاهکار کم نظیر مسولین شهرشون به درگاه خداوندبه کرات شکرگذاری کردند.اما اصل ماجرا اینکه شهرداری محترم بعد از کش وقوس های فراوان بابت مکانیزه کردن پل مذکور در نهایت به این نتیجه رسید که به علت احتمال بی جنبه بازی مردم بوکان از مکانیزه کردن کامل این پل حذر کندو به همان یک باب و دو هوای متداول اکتفا نموده و بودجه های بخور و نمیرش را در جاهای بهتر و .... که احتمال بهره وریشان به صد هزار در صد میرسد صرف نمایدبه گمانمان بیشتر از این و گویا تر تصاویر زیرین چیزی سراغ نخواهیم داشت..

خلاقیت نزد بوکانیان است و بس!!!!

 

 خلاقیت نزد بوکانیان است و بس!!!!

نظر یادتان نرود

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، تصاویری از بوکان، میدانم که میدانید، خبر
سیمینه رود جانی دوباره یافت
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۱۹ اسفند۱۳۸۹

 

"سیمینه رود جانی دوباره یافت"

 

دادگران بوکان

دادگران بوکان

دادگران بوکان

دادگران بوکان

دادگران بوکان

دادگران بوکان

کاش می شد همیشه اینگونه باشد

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، خبر
عاقبت زباله های بوکان
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۸ اسفند۱۳۸۹

 

"آتش زدن زباله مديريت پسماند نيست"

آتش زدن زباله ها ساده ترين راه حلي است كه مردم و متوليان امر براي خلاص شدن از شر زباله به آن متوسل مي شوند تا روايت زباله هاي رقم بخورد كه علاوه بر آلودگي محيط زيست ،زمينه ساز تشديد آلودگي هوا در فضاي شهري شوند.

شايد صحنه آتش زدن زباله ها موردي باشد كه بارها مشاهده و به سادگي از كنار آن عبور كرده باشيم ولي آيا تا به حال به اين موضوع انديشيده ايم كه آتش زدن زباله ها چه تاثيرمخربي بر آلودگي محيط زيست دارد؟

شايد هر روزهنگام عبور از سطح شهر شاهد سوزاندن زباله ها در كنار خيابانها و كوچه هاي حاشيه شهر بوده باشيد به طوري كه گاهي دود حاصل از سوختن اين زباله ها فضاي زيادي از محوطه شهر را اشغال مي كند و در صورت عبور از كنار اين آتش تا روزهاي متمادي بوي دود ناشي از اين آتش سوزي روي لباس شما باقي خواهد ماند.

دادگران بوکان   عاقبت زباله های بوکان

اين در حالي است كه مطابق اظهار نظر كارشناسان يكي از دلايل آلودگي هوا در محيط هاي شهري سوزاندن زباله هاست و به استناد ماده 9 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست ،ماده 22و32 قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا و ماده 688 قانون مجازات اسلامي برخورد قانوني با آلوده كنندگان هوا اجتناب ناپذيراست و اين در شرايطي است كه در هيچ جاي قانون مديريت پسماند نامي از آتش زدن زباله ها نيامده است!

حال اگر متوليان جمع آوري زباله هاي شهري (واحد خدمات شهري شهرداري)فارغ از بكارگيري روشهاي عجيب و غير اصولي جهت جمع آور زباله هاي سطح شهر ساده ترين روش را براي خلاص شدن از روزانه حدود200 تن زباله شهري همچون بوكان ،كه همان آتش زدن آن باشد بر مي گزينند جاي بحث خواهد داشت.

به گقته بسياري از كارشناسان ،راه حل آتش زدن زباله هاي شهري به جاي اينكه در گام آخر مورد توجه قرار گيرد به دليل كم هزينه بودن در اولين مرحله دفع زباله هاي شهر بوكان عملياتي مي شود و به نوعي دستگاه هاي متولي امر به دنبال رفع تكليف از خودشان هستند.با تاكيد بر اينكه اين روش هيچگاه راه حلي منطقي و عقلايي براي دفع زباله نيست مي توان اينگونه گفت كه در گام اول بايد با فرهنگ سازي از حجم زباله هاي توليدي شهروندان كاست.البته اشاره به اين نكته ضروري خواهد بود كه فرهنگ سازي هيچ گاه با رويه اي كه شهرداري بوكان در پيش گرفته كه حداكثردرطول سال به چاپ يك بنر و تعدادي پوسترخلاصه ميشود،صورت مطلوبي نخواهد گرفت و عملاً،عملي نخواهد شد.همانگونه كه در گفتار هاي پيشين به آن اشاره شد رفع ريشه اي مشكلات و معضلات شهري فقط در صورتي خواهد بود كه برنامه هاي مورد نظر براي مقابله با اين نقايص در قالب يك سري قواعد دراز مدت و لازم الاجرا و به شرط آنكه متوليان اجرا مسرانه پيگير آن باشند،تحقق خواهد يافت.

بعد از كاهش حجم توليد در پروسه اي زمانبر مي توان به فكر مراحل بعدي بازيابي و بازيافت باشيم و اين روشها را كه عموماً علوم و تكنولوژي هاي نو را مي طلبند را در دستور كار خود قرار دهيم.

سوزاندن زباله ها و آتش زدن آنها توسط شهرداري ،توليد حجم بالايي از گازهاي سمي از جمله دي اكسيد كربن را در پي خواهد داشت كه مي توان آن را يكي از مهمترين چالشهاي اين امر به شمار آورد.پس تاكيد دوباره بر اين مسئله ضروري مي نمايد كه بايد شهرداري به جاي راهكارهاي سريع و آسان به دنبال دفع بهداشتي و اصولي زباله ها باشد و در همين راستا ايجاد تشكلي در درون نهاد شهرداري  باعنوان سازمان بازيافت امري اجتناب ناپذير خواهد بود.

در رابطه با ميزان ايجاد آلودگي به واسطه دفع غير اصولي زباله ها مي توان اينگونه گفت كه اين امر با توجه به نوع زباله آتش گرفته متفاوت خواهد بود.شايد اين اقدام شهرداري ناشي از اين تفكر غلط باشد كه دود ومتصاعد شده از آتش زدن زباله ها به آساني در هوا از بين مي رود.كه اين موضوع هم ريشه در همان نگرش غير مسولانه وبه دور از منطق متوليان غير متخصص دارد.

اما آيا آتش زدن زباله ها فقط توسط واحد خدمات شهري در مركز جمع آوري زباله هاي شهري بوكان واقع در روستاي شيخلر صورت مي پذيرد؟

در پاسخ به اين سوال بايد گفت كه در حقيقت حجم بالاي از زباله هايي كه به وسيله آتش زدن از ميان مي روند توسط شهرداري جمع آوري مي شوند اما گاهاً مشاهده مي شود كه خود رفتگران به جاي جمع آوري زباله ها به نحوي در به آتش زدن آنها نيز در سطح معابر سهيم هستند.البته اين معضل در اينجا خاتمه نمي يابد بلكه در بسياري از مدارس شهرستان  به جاي جمع آوري زباله هاي توليدي دانش آموزان و تحويل آنها به رفتگران و متصديان جمع آوري زباله هاي شهري اقدام به آتش زدن زباله ها مي شود.كه اين امر با پيشنهاد آقاي ابراهيم قهرماني يكي از اعضاي انجمن موسسه مدافعان محيط زيست بوكان توسط موسسه پيگيري و به گوش مسولان رسانده شد مع الوصف متاسفانه دوباره شاهد تكرار مكرر اين نوع اقدامات در سطح مدارس و بسياري از معابر و شوارع شهرستان هستيم.اميد است اين سخن تلنگري باشد كه مسولين ذي ربط از اين پس در صدد رفع اين نواقص كه تداوم آنها شديداً محيط زيست را تهديد مي كند برآيند.

 

:: موضوعات مرتبط: جامعه شناسی به سبک یک بوکانی، خبر
انجمن نجوم بوکان
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۱۶ اسفند۱۳۸۹
 

 "انجمن نجوم جستجوگران راز بوکان"

فعالیت های علمی خود را آغاز کرد.این انجمن متشکل از گروهی جوان خلاق و با انگیزه بوکانی است.

وظیفه همه ماست که از آنها حمایت کنیم

bukastro.blogfa.com

 

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، خبر
گزارش مصور از وضعیت کانال روباز علی آباد بوکان
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۱۵ اسفند۱۳۸۹

 

پیگیری درخواست شهروندان ساکن منطقه علی آباد

دادگران بوکان  اینجا بوکانه یا آفریقا!!!!

دادگران بوکان اینجا بوکانه یا آفریقا!!!

دادگران بوکان  اینجا بوکانه یا آفریقا!!!

دادگران بوکان  اینجا بوکانه یا آفریقا!!!

دادگران بوکان  اینجا بوکانه یا آفریقا!!!

به اطلاع کلیه ساکنان حاشیه این کانال میرساند در شماره بعدی هفته نامه کوشا (ویژه بوکان) این مورد پیگیری شده است .و خبرهای خوبی برای شما داریم.

 

:: موضوعات مرتبط: تصاویری از بوکان، خبر
جشنواره‌ تئاتر تجربی بوکان
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۱۱ اسفند۱۳۸۹

 

"جشنواره‌ تئاتر تجربی بوکان"

به گزارش ستاد اطلاع ­رسانی جشنواره تئاتر تجربی، پس از انتشار فراخوان نخستین دوره جشنواره منطقه­ ای تئاتر تجربی بوکان، تعداد 38 متن نمایشی از سراسر استان ­های آذربایجان غربی و کُردستان به دبیرخانه این دوره جشنواره رسید که پس از بررسی این نمایشنامه ­ها توسط هیئت بازخوانی، نتایج بازخوانی متن ­های نمایشی از سوی دبیرخانه جشنواره اعلام شده و در بخش صحنه ­ای 26 اثر انتخاب گردید.

دبیر اجرایی نخستین دوره جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان در گفت ­و گو با ستاد اطلاع ­رسانی این جشنواره ضمن اعلام این خبر از استقبال کم ­نظیر هنرمندان تئاتر از این جشنواره قدردانی کرد و افزود: «از بین 38 اثر نمایشی ارسال شده به دبیرخانه نخستین دوره جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان که توسط هیئت محترم بازخوانی مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته، تعداد 26 اثر پس از بازخوانی متن ­ها در بخش صحنه ­ای مورد تأیید قرار گرفته و وارد مرحله بازبینی شده­ اند.»

دادگران بوکان     جشنواره تئاتر تجربی بوکان

افشین ناصری گفت: «ارسال 38 اثر آن هم در بخش موضوعی تئاتر تجربی و با توجه به برگزاری اولین دوره این رویداد هنری قابل توجه است و نخستین جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان در مرحله بازخوانی متن ­های نمایشی، از بین 38 متن ارسالی به دبیرخانه این دوره جشنواره، تعداد 26 اثر را توسط هیئت بازخوانی انتخاب کرد.»

ایشان افزود: «اعضای هیئت بازخوانی بخش صحنه ­ای و ارزیابی متن­ های نمایشی نخستین دوره جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان متشکل از «رفیق نصرتی» دانشجوی دکترای ادبیات نمایشی از شهرستان سقز استان کُردستان، «رحیم عبدالرحیم ­زاده» کارشناس ارشد تئاتر از شهر تهران و «رضا شامی» نمایش­نامه ­نویس و کارگردان باسابقه تئاتر از شهرستان بوکان استان آذربایجان غربی، نمایش­نامه ­های ارسال شده در بخش صحنه ­ای با 38 اثر را مورد بازخوانی قرار داده و در نهایت 26 متن نمایشی پذیرفته شده است.»

ناصری ادامه داد: آثار قبول شده منوط به بازبینی نمایش­ ها است و گروه­ های نمایشی تا روز 25 بهمن ماه جاری فرصت دارند، لوح فشرده اجرای اثر خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند»

دبیر اجرایی جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان خاطرنشان کرد: «ویژگی نخستین دوره جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان حضور نویسندگان صاحب نام و مطرح تئاتر کشور از جمله بهرام بیضایی، ناصح کامکاری، حمیدرضا نعیمی، نغمه ثمینی، مهرداد رایانی مخصوص و همچنین نمایش­نامه­ نویسان فعال مناطق کُردنشین ایران در مرحله بازخوانی متن ­های نمایشی می ­باشد.»

افشین ناصری در ادامه سخنانش تصریح کرد: «از اکثر شهرستان ­های دو استان­ آذربایجان غربی و کُردستان آثار نمایشی به دبیرخانه نخستین دوره جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان ارسال شده است که در مجموع استان­ کُردستان با 20 اثر و استان آذربایجان غربی با 18 اثر در مرحله بازخوانی متن ­ها حضور دارند. همچنین شهرستان ­های سقز با 8 اثر، خوی با 7 اثر، مریوان با 4 اثر، بوکان و دیواندره هر کدام با 3 اثر و شهرستان ­های ارومیه، مهاباد، سنندج، بیجار و سلماس هر کدام با 2 اثر و شهرستان ­های سردشت، میاندوآب و کامیاران هر کدام با 1 اثر به ترتیب بیشترین مشارکت را داشته ­اند.»

دبیر اجرایی نخستین جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان در پایان گفت: «تأیید نشدن برخی نمایش­نامه ­ها در این جشنواره به منزله این نیست که آن متن ­های نمایشی صلاحیت فنی را نداشته­، بلکه با شرایط این جشنواره و فراخوان آن و همچنین اهداف مورد نظر همخوانی نداشته است. امیدواریم در دوره­ های آینده برگزاری جشنواره تئاتر تجربی بوکان شاهد حضور هر چه پربارتر عزیزان هنرمند در این جشنواره باشیم.»

دادگران بوکان   جشنواره تئاتر تجربی بوکان

اسامی نمایش­نامه ­های پذیرفته شده توسط هیئت بازخوان در بخش صحنه ­ای برای مرحله بازبینی نخستین دوره جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان به شرح زیر است:

1 ـ نمایش «برزخ» به نویسندگی ویلیام باتلرییتس و کارگردانی منصور حسین ­زاده از شهرستان مهاباد استان­ آذربایجان غربی.

2 ـ نمایش «استیک» به نویسندگی مهدی صالح ­یار و کارگردانی محمد یوسفی ­زاده از شهرستان سلماس استان­ آذربایجان غربی.

3 ـ نمایش «خاطرات ترک خورده چند زندگی» به نویسندگی ناصر نیک ­بخت و کارگردانی حمیدرضا احمدی کُردستانی از شهرستان سنندج استان­ کُردستان.

4 ـ نمایش «مردی که سگ شد» به نویسندگی اسوالدو درآگوئن و کارگردانی کمال پرناک از شهرستان بوکان استان­ آذربایجان غربی.

5 ـ نمایش «سرزمین مادری» به نویسندگی آرش منصوری و کارگردانی مرتضی اسدی مرام از شهرستان کامیاران استان­ کُردستان.

6 ـ نمایش «یک لحظه یک عمر» به نویسندگی علی زیستی و کارگردانی نرگس مردی از شهرستان مریوان استان­ کُردستان.

7 ـ نمایش «اپرایی در طبقه 1 یا 1014 یک تیمارستان» به نویسندگی و کارگردانی تریفه کریمیان از شهرستان سقز استان­ کُردستان.

8 ـ نمایش «زیر تیر چراغ برق» به نویسندگی عدالت فرزانه و کارگردانی حامد جدی از شهرستان میاندوآب استان­ آذربایجان غربی.

9 ـ نمایش «کارنامه بندار بیدخش» به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی کاوان فتحی از شهرستان سقز استان­ کُردستان.

10 ـ نمایش «حیاط خلوت» به نویسندگی و کارگردانی حسن ترقی از شهرستان سنندج استان­ کُردستان.

11 ـ نمایش «475مین روز» به نویسندگی حمیدرضا نعیمی و کارگردانی فاتح بادپروا از شهرستان مریوان استان­ کُردستان.

12 ـ نمایش «اعتراض همتون وارده» به نویسندگی ناصر نورانی و کارگردانی دیمن سهرابی از شهرستان بوکان استان­ آذربایجان غربی.

13 ـ نمایش «پلیکان ­ها» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم ابراهیمی از شهرستان مهاباد استان­ آذربایجان غربی.

14 ـ نمایش «چتر فلزی» به نویسندگی و کارگردانی مختار محمدی از شهرستان مریوان استان­ کُردستان.

15 ـ نمایش «خدای ایثار» به نویسندگی و کارگردانی رسول بانگین از شهرستان ارومیه استان­ آذربایجان غربی.

16 ـ نمایش «و گفت امروز بینی و فردا بینی و پس آن فردا» به نویسندگی نیما دهقانی و کارگردانی وحید سرپرست از شهرستان خوی استان­ آذربایجان غربی.

17 ـ نمایش «مضرات دخانیات» به نویسندگی آنتوان چخوف و کارگردانی کریم خاوری از شهرستان مریوان استان­ کُردستان.

18 ـ نمایش «کلاس درس و چراغ علاء­الدین» به نویسندگی و کارگردانی انور سبزی از شهرستان بوکان استان­ آذربایجان غربی.

19 ـ نمایش «تندیس» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا حاجی رستم ­لو از شهرستان خوی استان­ آذربایجان غربی.

20 ـ نمایش «چای قند پهلو» به نویسندگی و کارگردانی آزاد مرادی از شهرستان دیواندره استان­ کُردستان.

21 ـ نمایش «سر به ازای سرنیزه» به نویسندگی ناصح کامکاری و کارگردانی سالار سلطان ­پور از شهرستان سقز استان­ کُردستان.

22 ـ نمایش «خرده روایت ­های مرگ» به نویسندگی صابر دل­بینا و کارگردانی اسماعیل پاشایی از شهرستان سقز استان­ کُردستان.

23 ـ نمایش «وصیت ­نامه خانم سارا» به نویسندگی نغمه ثمینی و کارگردانی سیروان رحمانی از شهرستان سقز استان­ کُردستان.

24 ـ نمایش «مرده شور» به نویسندگی مهرداد رایانی مخصوص و کارگردانی امیر زینال ­پور از شهرستان خوی استان­ آذربایجان غربی.

25 ـ نمایش «حال همه ­مون خوبه» به نویسندگی باقر سروش و کارگردانی حمید مرادویسی از شهرستان بیجار استان­ کُردستان.

26 ـ نمایش «ژوان» به نویسندگی و کارگردانی آوات مصطفایی از شهرستان سردشت استان­ آذربایجان غربی.

نخستین دوره جشنواره منطقه ­ای تئاتر تجربی بوکان به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان و با همکاری شهرداری و شورای شهر بوکان و با هدف کشف استعدادهای تئاتر در منطقه، دستیابی به نگاه نو در حوزه تئاتر و پرداختن به معضلات فرهنگی، اجتماعی و شهری با رویکردی جدید، در روزهای 18 تا 20 اسفند ماه سال جاری به دبیری «رضا عباسی» در شهرستان بوکان برگزار می ­شود

:: موضوعات مرتبط: خبر
تقاضای ساکنان کانال روباز علی اباد
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۸ اسفند۱۳۸۹

 

"تقاضای ساکنان کانال روباز علی آباد"

به درخواست شما

سلام خواهشمندیم تقاضای ما را به عنوان ساکنان کانال روباز علی اباد که مدت چهار سال است هم با شورا وهم نماینده محترم شهرستان در میان گذاشته ایم اما دریغ از یک اقدام عملی در جهت حل ان مشکل،در سایت تان پوشش دهید تا شاید موثر واقع شود(همان مسیر دانشکاه پیام نور) تابستان ها بخاطر بوی بد ان و حشرات ناشی از ان،هر روز شاهد افتادن بچه ها به داخل ان هستیم ،منظره ی زشت ان،این در حالی است که شهرداری عوارض خیابان16 متری از ما گرفته ،ایا این است توسعه ی متوازن شهری؟

دادگران:دوست خوبم با توجه به درخواست شما در مورد پوشش این خبر به وسیله دادگران این مطلب به عنوان آپ جدید در این وبلاگ درج گردید.البته ناگفته نماند که در مصاحبه ای که اخیرآ باجناب آقای دکتر عثمانی داشتیم این مورد نیز مورد بحث قرار گرفت که ایشان از اختصاص اعتبار برای بر طرف نمودن این مشکل گفتند.ما هم مثل شما منتظر خواهیم ماند .مطمئن باشید پیگیر خواهیم بود.

از اینکه دادگران را به عنوان مسیری برای رسیدن به حق تان برگزیده اید سپاسگذاریم.

 

:: موضوعات مرتبط: خبر
فتوای دیگر در دفاع از حقوق حقه ی سنی مذهبان ایرانی
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۸۹

فتوایی دیگر در دفاع از حقوق حقه ی سنی مذهبان ایران توسط بزرگترین روحانیون شیعه ایرانی

"توهین به خلفای اهل ‌سنت باید جداً ترک شود"

دادگران بوکان

 

آیت الله مکارم شیرازی از مراجع دینی شیعیان در قم در پاسخ به یک سوال شرعی(استفتاء) گفته است: توهین به خلفای اهل سنت باید جداً ترک شود.
به گزارش «کردستان امروز» به نقل از پایگاه‌های خبری داخلی، این مقام مذهبی اهل‌ تشیع در پاسخ به این استفتا که "با توجه به شرایط امروز جهان اسلام و اتحاد مسلمین، هرگونه توهین به خلفای اهل سنت چه حکمی دارد؟" بیان داشت: "بارها گفته‌ایم ما در شرایط خاصی زندگی می کنیم که احتیاج به وحدت در صفوف مسلمین است، دشمنان اصرار دارند در میان مسلمانان جنگ داخلی ایجاد کنند؛ ما باید بیدار باشیم و اجازه ندهیم چیزهای که وحدت را برهم می زند انجام بشود
.
آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه افزوده است: "چیزهای که باعث اختلاف مسلمین و بر هم خوردن وحدت صفوف مسلمین می شود نه خدا راضی است نه امام زمان و نه امام صادق ، این کارها مسائلی است که باید جداً ترک شود.

 

این در حالی است که سال ۱۳۸۸ رهبر معظم انقلاب با فتوایی که در مورد حرمت توهین به ام المومنین عایشه که باعث دلگرمی کلیه ی سنی مذهبان کشور و حمایت یوسف القرضاوی مفتی بزرگ مسلمانان سنی مذهب جهان از این حرکت وحدت آمیز مقامات و علمای اهل تشیع ایرانی گردید.
:: موضوعات مرتبط: خبر
مرزداران آمد
نویسنده : رسول گلباخي
سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹

 

به نقل از پیام بوکان:

خبر فوري!

مرزداران فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد. مرزداران در واقع نسخه جديد پيام بوكان است. اين سايت فعلا با زبان فارسي اخبار و رويدادهاي كشور با اولويت بر استانهاي آذربايجان و كردستان به وي‍ژه شهرستانهاي بوكان، تكاب،شاهين دژ، بانه، سقز، اشنويه، پيرانشهر، مهاباد، بيجار، ديواندره، سردشت تحت پوشش ويژه خبري قرار خواهد داد.

مرزداران از تمامي كاربران خود دعوت به همكاري مي كند.

محل اصلي فعاليت مرزدان شهرستان بوكان مي باشد.

بزودي جزئيات بيشتري از اين سايت را منتشر خواهيم كرد.

آدرس سايت مرزداران www.marzdaran.net

:: موضوعات مرتبط: خبر
یک خبر خوب
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۱۱ بهمن۱۳۸۹
 

از این پس اخبار بوکان را در روزنامه ایران بخوانید

اخبار بوکان در ایران

منتظر باشید

golbaxi_rasul@yahoo.com

 

:: موضوعات مرتبط: خبر
بدانید
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۸ بهمن۱۳۸۹

به نقل از بوکان سیتی:

خیلی مهم                                               

متا سفانه عده ای با سوء استفاده از اختیارات و فضای آزاد وبلاگها حرمت قلم را نگه نداشته و از سر عناد و دشمنی دیرینه خود اقدام به توهین و فحاشی به مذهب و نژاد و زبان جامعه ای از مردم میکنند.که انگار کسی به غیر از خودشان انسان نیست و عقده های پلید نژاد پرستانه و شئونیسم را در  قالب نوشته هایی بی پایه به مردم میدهند.آدرس این وبلاگ را دیشب یکی از دوستانم برایم فرستاده بود و من فکر کردم بهترین کار ممکن برای مقابله با این بی منطق ها  گزارش تخلف در بلاگفا باشد که اساسا این آدرس را از لیست وبلاگهایش حذف کند.لذا از دوستان عزیز خواهشمندم بدون احساسات و درج هیچ نوع کامنتی در این وبلاگ شوم که آتش معرکه را تشدید کند یا انگیزه این شخص بی شعور و بی منطق را  برای ادامه توهین و فحاشی به ملت کرد بیشتر کند که قبلا تجربه آن را داشتیم به صفحه اصلی بلاگفا رفته و در منوی بالای صفحه گزارش تخلف را کلیک کنید و این آدرس را در آنجا بنویسید.

 http://11khande.blogfa.com  آدرس این وبلاگ متخلف    


:: موضوعات مرتبط: خبر
خبر
نویسنده : رسول گلباخي
چهارشنبه ۶ بهمن۱۳۸۹

 

"کوی محمدیه هم مسجد دار شد"

دادگران بوکان  خیر بوکانی کوی محمدیه را صاحب مسجد کرد

کوی محمدیه از معدود مناطق بوکان است که متاسفانه در آن مسجدی ساخته نشده است.البته ساکنان این منطقه در موارد متعدد به ادارات ونهاد های ذی ربط و مرتبط با این موضوع مراجعه و پیگیر این موضوع بودند .اما این سماجت ها هیچگاه نتیجه نداد تا اینکه یکی از ساکنین منزل شخصی خود را وقف و مجوز ایجاد یک مسجد را نیز برای آن محل اخذ نمود.

هاجر خانم که ساکن کوچه دوم طبقه پایین این منطقه بود.منزل خود را در راه احداث یک مسجد وقف نمود و هم اکنون ساکنان مشغول تدارکات و مقدمات علنی کردن این اقدام هستندو نام مسجد رانیز حضرت هاجر نهاده اند.

منبع خبر:دادگران بوکان

:: موضوعات مرتبط: خبر
بوکان له خه می بی خه مانی دا
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۱۸ دی۱۳۸۹

 

بوکان  له  خه می  بی  خه مانی  دا

خوین شیرین ترین شیتی کوردستان کوچی دوایی کرد.

خه مان ره نگه له ته واوی شاره کانی کوردستان دا خوشه ویست و ره

زا سووک بووبی به لام بو خه لکی بوکان زور ناسراو تر بو.

خه مان  زورجار  گه رم  که ری  کورو  کو بونه وی  لاوانی  بوکانی  بوو. به لام  که س  خه

مه کانی  خه مانی  نه بیست  و  نه بینی .هه ر ئه و  خه مانه ی  وینه

که ی  پوسه ری  سه ر  کارتی  ویزیت  و روژ  ژمیره کانی  دوکان  و کومپانیه کانی  بوکان

 و  شاره کانی  ده ورو به ر   بو ،له  بیده نگی  و سکووتیکی زستانی  له کوریکی  چه ند  که

سی دا له بوکان  به ره و  هه رمان  رویی.

که م  وایه  له سه ر  موبایله کان  کورته  فیلیمکی  خه مان   نه بی  و  له  کورو  کوبونه وه

کان  دا  به خه مان  پینه که نیبیتین  و ماوه ییک  خه مان  نه بوبیته  هوی  له بیر  بردنه وه ی  خه مه کان .

بلیی بوکان له خه می بی خه مانی دا به خه م بی یا بی خه م؟

سه رچاوه ی هه وال: دادگه رانی کورد          http://dadgaran2.blogfa.com/

:: موضوعات مرتبط: خبر
بخندیم یا....
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۲۹ آذر۱۳۸۹

 


 

این هم تصویری جالب از حیات وحش!

فیل: نکش، نکش نامرد تازه عمل کرده بودم کوچیک شده بود!

منبع:تابناک

:: موضوعات مرتبط: خبر
تکرار توهین به حضرت رسول(ص)در اقلیم مسلمان نشین کردستان
نویسنده : رسول گلباخي
دوشنبه ۱۵ آذر۱۳۸۹

تکرار توهین به حضرت رسول(ص)در اقلیم مسلمان نشین کردستان

به نقل از تابناک:

هفته‌ نامه‌ «چاودير»، ارگان رسمي حزب «اتحاديه‌ ميهني کردستان» که‌ «ملا بختيار» عضو دفتر سياسي اين حزب سردبيری آن را بر عهده دارد، در جديدترين شماره‌ خود و در اقدامي عجيب، با توهین به اعتقادات مسلمانان، کاريکاتور موهن روزنامه‌ دانمارکی درباره‌ پيامبر اسلام را بازنشر کرده‌ است.

به گزارش «تابناک» از کردستان عراق، اين روزنامه‌ در شماره‌ 25 «روانگه‌ي ره‌خنه‌يي چاودير»، در مطلبي به‌ اعتقادات مسلمانان توهين کرده‌ و معراج پيامبر گرامي اسلام به‌ آسمان را از خرافات اسلامي خوانده‌ است.

 روزنامه‌ «چاودير» همچنین در اقدامي سخيف، کاريکاتور موهن پيامبر اسلام را که‌ پيش از اين در روزنامه‌هاي دانمارکي چاپ شده‌ و با واکنش شديد جهان اسلام روبه رو شده‌ بود را منتشر کرده‌ است.

 گفتنی است، چند ماه‌ پيش نيز هفته‌نامه‌ «خلک» که‌ سردبيري آن بر عهده‌ «سردشت حمه‌ صالح»، مسئول کنونی سایت اینترنتی روزنامه‌ «چاودیر» بود، در اقدامي بي سابقه و توهين آميز، کتاب آيات شيطاني، را به زبان کردي ترجمه و منتشر کرد که با واکنش شدید مردم مسلمان کردستان عراق روبه رو‌ شد.

افزايش تحرکات ضد اسلامي در منطقه‌ همسايه‌ جمهوري اسلامي ايران، در حالي صورت مي گيرد که‌ تاکنون بسياري از کشورهاي اسلامي نسبت به نفوذ سازمان هاي موساد، سيا و گروه هاي تبشيري آيين مسيحيت در اين منطقه هشدار داده اند.

در همین حال، «کمال چوماني»، روزنامه‌نگار مستقل کردستان عراق در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: اقدام نشريات اقليم کردستان عليه‌ دين اسلام، حمله‌اي برنامه‌ ريزي است از سوي «اتحاديه‌ ميهني» و «پارت دمکرات» کردستان حمايت مي‌شود.

وي همچنین افزود: جاي تعجب است هر گاه‌ روزنامه‌هاي مستقل کردستان مطلب انتقاد آميزي از سران «اتحاديه‌ ميهني» و «پارت دمکرات» منتشر مي‌کنند، نويسنده‌ مطلب از سوي چوخه‌هاي اين احزاب تهديد به‌ مرگ شده‌ و روانه‌ زندان مي‌شوند؛ اما سران سياسي اين احزاب در مقابل کساني که‌ به‌ خدا و مقدستان دو ميليارد مسلمان جهان توهين مي‌کنند، سکوت کرده‌اند.

:: موضوعات مرتبط: خبر
خبر
نویسنده : رسول گلباخي
جمعه ۲۱ آبان۱۳۸۹
خوشبختانه باید بگم که طی همین روزها پله برقی های پل فلکه فرمانداری نصب می شوند.باید اشاره کنم که حدود دو هفته است که پله هی مذکورخریداری شده اند  .

امیدواریم  این اقدام  پایانی باشد بر عدم استفاده از پل هوایی عابر فلکه فرمانداری.

:: موضوعات مرتبط: خبر
احتمال تصويب قطعنامه عليه ايران براي مسئله اقليت هاي قومي و ديني
نویسنده : رسول گلباخي
یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹
به نقل از کردستان امروز:

احتمال تصويب قطعنامه عليه ايران براي مسئله اقليت هاي قومي و ديني


نتایج مورد اشاره در این گزارش قرار است طی قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد.
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در تازه ترین گزارش خود از نهادهای بین المللی خواسته است که موضوع تبعیض اقلیت ها را در چارچوب روابط و گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه مطرح کنند و نتایج مورد اشاره در این گزارش را که قرار است طی قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد، مورد توجه قرار دهند.
به گزارش «كردستان امروز» در اين گزارش كه شبكه هاي خبري بين المللي آن را انعكاس داده اند از تبعیض قومی و دینی "گسترده" در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایران سخن به ميان آمده است و تاكيد گرديده است " جوامع حقوق بشر، نتایج مورد اشاره در این گزارش را که قرار است طی قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد، مورد توجه قرار دهند."

در این گزارش که با عنوان "رویه پنهان ایران" در اکتبر ۲۰۱۰ (مهر ۱۳۸۹) منتشر شده، آمده است که ایران با اعمال این تبعیض ها "به صراحت" تمامی عهدنامه های بین المللی حقوق بشر را که در آنها عضویت دارد، نقض می کند.
در بخش نتیجه گیری این گزارش ادعا شده است: "رژیم ایران خواست مسالمت آمیز احترام به حقوق اقلیت ھا و رفع تبعیض را با سرکوب و ایجاد وحشت بیشتر، خشونت، دستگیری ھای خودسرانه، شکنجه، محاکمه ھای فوری و اعدام پاسخ می دھد."
این گزارش از مقام های ایرانی خواسته است که "مفاد قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی و قانون مدنی" این کشور را که مسلمانان غیر شیعه و غیر مسلمانان را مورد تبعیض قرار می دهد اصلاح کنند.
همچنین در این گزارش از حکومت ایران خواسته شده است که به "تبعیض و آزار و اذیت غیرمسلمانان و مسلمانان اهل سنت و اقلیت های قومی" پایان دهد.
این گزارش همچنین از نهادهای بین المللی خواسته است که موضوع تبعیض اقلیت ها را در چارچوب روابط و گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه مطرح کنند و نتایج مورد اشاره در این گزارش را که قرار است طی قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد، مورد توجه قرار دهند.
این فدراسیون همچنین از سازمان بین المللی کار خواسته است که در چارچوب کنوانسیون ۱۱۱ سازمان بین المللی کار درباره تبعیض (استخدام و اشتغال) که ایران تصویب کرده، به موضوع "تبعیض سیستماتیک" در زمینه اشتغال توجه نشان دهد.

:: موضوعات مرتبط: خبر
پاکسازی مسیر کوسه توسط اعضای موسسه مدافعان محیط زیست بوکان
نویسنده : رسول گلباخي
شنبه ۱ آبان۱۳۸۹

پاکسازی مسیر کوسه توسط اعضای موسسه مدافعان محیط زیست بوکان

ساعت 7 عصرروز  چهار شنبه 89/7/28 بود که اس ام اسی را با مضمون برنامه پاکسازی مسیر کوسه  در مورخه جمعه 89/7/30 توسطاعضای موسسه را دریافت کردم.طبق معمول همه ی برنامه های  قبلی تصمیم به شرکت در آن گرفتم و در دو روز بعد ساعت حدود 3 بعد ازظهر در محل مورد نظر حضور پیدا کردم بعد از مدتی انتظار ،ساعت 4  بود که به علت عدم استقبال اعضا از برنامه مذکور تصمیم به کنسل نمودن برنامه گرفته شد اما با اصرار  بعضی از اعضا برنامه اجرایی شد.

اول از کوه سیاه بالا رفتیم .حدود سی نفری بودیم که شاید بگویم ده نفرمان عضو موسسه نبودند و برای اولین بار بود که در چنین حرکتی مشارکت  داشتند.چهره های قدیمی همچون کاک خالد و ناصر کریمی و آقای سید رحیم بدوی و فرزندانش که معمولاً در همه ی برنامه ها شرکت میکنند برایم آشنا بود.وقتی که به بالای کوه رسیدیم آقای بدوی مدیر عامل موسسه مدافعان محیط زیست شهرستان بوکان در مورد اهمیت حفاظت و حراست از محیط زیست چند کلامی سخن گفتند،و در میان سخنانشان یه حدیث معروف پیامبر(ص) که ایشان همگان را به حفظ نظافت رهنمون ساخته اند اشاره کرد.و مسایلی را همچون تغیرات اقلیمی آب و هوا و معضلات و مشکلات دیگر زیست محیطی که به صورت عینی می توانستند به آنها اشاره نمایند ،از جمله خشک شدن سیمینه رود و از بین رفتن باغهای مشهور امیرآباد را از عواقب بی توجهی به اهمیت حراست از محیط زیست و استفاده ی بی رویه  از منابع طبیعی دانستند.بعد از سخنرانی آقا سید و پذیزایی از شرکت کنندگان در برنامه ،برنامه پاکسازی شروع شد که در اولین حرکت از قله کوه به قصد جمع آوری زباله و ضایعات رها شده به سمت جاده سرازیر شدیم.کسانی که برای تفرج به کوه آمده بودند را می توان  به چند دسته تقسیم  کرد.دسته ای از حرکتمان خوشحال و به واسطه عملمان ازما  تشکر میکردندو بعضی ها هم بی تفاوت به ما نگاه میکردند و بعضی هم ........... اما ما با بی توجهی به همه ی آنها به طی طریق و  جمع آوری زباله های کوه و منطقه ادامه دادیم.

هر کداممان یک کیسه بزرگ اززباله های رها شده در طبیعت را در دست داشتیم و همچنان به راهمان ادامه میدادیم.

وقتی که به جاده نزدیک شدیم سیل چشمهایی که مارا می نگریستند بسیار شد .دوستان و نزدیکان و کسانی که از کارمان خشنود بودند هر کدام به روشی موافقت و رضایت و حمایت خویش را به ما نشان میدادند ،یکی برایمان بوق می زد ودیگری چراغ!و یکی هم با صدای بلند به ما خسته نباشید می گفت.

به آخر مسیر که رسیدیم کیسه های مملو از زباله را که با نام و نشان موسسه منقوش بودند را روی هم چیدیم و به افتخار کرده یمان و ماندگاری آن یک سری عکس دسته جمعی گرفتیم و با این کار برنامه طبق معمول عموم برنامه های دیگر  موسسه با نهایت سلامت و خوشی به پایان رسید.و هر کدام با خسته نباشید گفتن ها مکرر به دیگران مکان را به قصد منزل هامان ترک گفتیم.

حال سوال اینجاست آیا این چنین حرکاتی تا چه حد بر روند آلوده نشدن محیط مذکور به زباله های گردشگران تاثیر میگذارد؟

در ادامه کلام باید گفت که مطمئناً بدون تاثیر نخواهد بود.شاید در تغیر رفتار بزرکان در مراوده با محیط زیست تاثیر نگذارد ،وبه قول بعضی ها کارما شبیه کار( احمد زبیل) باشد.اما کودکانی که برای اولین بار این حرکت را مشاهده می کنندو به نظرشان نو و جالب می نمایدنظرشان چیزدیگری خواهد بود،شاید تلنگری باشد برای آنانی که امروز می بینند بزرگانشان فردای آنها را ویران می کنند و دنیایی مملو از کثافت و تباهی و آلودگی را برایشان به ارث می گذارند .با این وصف وقتی که پدری می خواهد اشغالهایشان را از پنچره ماشینش به برون بیندازد ، با اعتراض فرزند چند ساله اش روبه رو می شود .آن وقت است که عرق های روی پیشانیمان را با عشق پاک میکنیم و با امید و ذوق و شوقی افزونتر از پیش به برنامه ریزی برای اجرای برنامه ای دیگر می اندیشیم.

:: موضوعات مرتبط: خبر
تلاش برای ترجمه کتاب سلمان رشدی به زبان کردی
نویسنده : رسول گلباخي
پنجشنبه ۲۹ مهر۱۳۸۹
 تلاش برای ترجمه کتاب سلمان رشدی به زبان کردی

   
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: «ماموران امنیتی اسرائیل در نظر دارند طی دیدار با شخصیت‌های معارض کردی به ترجمه کتاب موهن آیات شیطانی اقدام کنند.
سلمان رشدی مرتد کتاب موهن "آیات شیطانی" را در سال 1367 و با دریافت دستمزد قابل ملاحظه‌ای از دولت انگلیس به نگارش در آورد و طی آن به تحریف مبانی طرح شده در قرآن، توهین به ساحت پیامبر اسلام(ص)، اصحاب آن حضرت و... پرداخت.
پس از انتشار این کتاب موهن، امام خمینی(ره) طی حکمی نویسنده این کتاب را مرتد دانست و حکم اعدام سلمان رشدی را صادر فرمود. از آن زمان تاکنون نامبرده تحت حفاظت شدید انگلیس و آمریکا قرار دارد.
انتشار این کتاب به زبان‌های مختلف در رومانی، باکو، آلمان و سایر کشورها خشم مسلمانان را در پی داشت اما اخیراً نیز شنیده شده است یک هیئت پنج نفره از ماموران امنیتی رژیم صهیونیستی (موساد) با هدف ترجمه کتاب موهن (آیات شیطانی) به زبان‌های کردی و عربی به اربیل عراق عزیمت کرده‌اند.»

:: موضوعات مرتبط: خبر
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
بسم الله الرحمن الرحیم

چه کسی می داند
در این سینه من که پر از درد نمی دانم هاست
چه غمی پنهان است
ر-گلباخی

سوابق و فعالیت های رسول گلباخی

*عضو سامانه سمان وزارت ارشاد

*عضو انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران ایران

* عضو اتحادیه سراسری مطبوعات محلی کشور

*عضو سرای روزنامه نگاران ایران

* خبرنگار سابق روزنامه جام جم در جنوب استان آذربایجان غربی

* عضو سابق شورای سردبیری جام جم کُردی اولین نشریه ی مشترک ایران و اقلیم کردستان

* همکار و خبرنگار ماهنامه فرهنگی بین المللی ایران - کرد

* همکار و خبرنگار تنها ماهنامه بین المللی اقتصادی کُردی روئین

* دبیرسابق سرویس سیاسی و دبیر تحریریه دو هفته نامه تخت سلیمان

* مدیر اجرایی سابق ویژه نامه کوشا(ویژه نامه بوکان)

* سردبیرسابق دو هفته نامه مرزداران

* سردبیر سابق دو هفته نامه جامعه کُردستان

* سردبیر هفته نامه صدای آشنا با گستره توزیع شمالغرب کشور

*خبرنگار روزنامه جوان در جنوب استان

* همکار و خبرنگار و سهامدار دهها خبرگزاری و سایت خبری

* خبرنگار و همکار بوکانپرس , هانا پرس و مدیر سایت خبری موکریان

* سردبیر و مدیر مسئول سابق (مهستان) تنها نشریه تخصصی دانشجویان حقوق در شهرستان بوکان
منو اصلی
برچسب ها
آرشیو دادگران